Artykuły

Olsztyn. "Roberto Zucco" u Jaracza

Pokazanie polskiego społeczeństwa, a także aluzje do "obecnej, nietypowej sytuacji Olsztyna" mają się znaleźć w najnowszej premierze olsztyńskiego teatru im. Stefana Jaracza "Roberto Zucco" w reżyserii Giovanny Castellanosa. Teatr zaprasza na nią "widzów wyłącznie dojrzałych emocjonalnie".

Premiera sztuki francuskiego pisarza i dramaturga Bernarda Marie Koltesa pt. "Roberto Zucco" odbędzie się w najbliższą sobotę na dużej scenie teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. We wtorek na konferencji prasowej Magdalena Bujewicz-Mydlak z biura promocji teatru przyznała, że jest to "jedna z najodważniejszych, jeśli nie najodważniejsza" sztuka pokazywana w ostatnich latach na deskach Jaracza".

Reżyser Giovanny Castellanos przyznał, że sztuka pokazuje "zło w najczystszej postaci" dlatego oczekuje, że na spektakl będą przychodzili ludzie "dojrzali emocjonalnie". - Nie oznacza to pełnoletności, jeśli rodzice uznają, że ich 15- czy 16-letnie dziecko ma otwarty umysł, jest wrażliwe i potrafi analizować rzeczywistość, to oczywiście będzie mogło obejrzeć spektakl. Ale ostrzegamy, że jest on "mocny" - powiedział Castellanos.

"Roberto Zucco" to dramat oparty na prawdziwej historii mordercy. Tytułowy bohater zabija rodziców, policjanta oraz przypadkowego mieszkańca miasta. Ucieka z więzienia, krąży po spelunach, podmiejskich kolejkach, domach ubogich ludzi. Jego jedynym "nieskażonym" uczuciem jest miłość do dziewczynki, posłanej przez rodzinę na ulicę.

- Sztuka nie będzie gloryfikowaniem mordercy, ale pokaże jak w zwierciadle polskie społeczeństwo; to, jak ono jest bezduszne, jak jest obojętne, jak przyjmuje wzruszeniem ramion dramaty innych. Mieszkańcy Olsztyna, którzy ostatnio śledzą zawirowania w swoim mieście, na scenie mogą dostrzec cienie tej nietypowej sytuacji - powiedział reżyser.

Chory na AIDS Koltes ukończył dramat "Roberto Zucco" w 1988 roku, jego prapremiera w reżyserii Petera Steina odbyła się w Berlinie w 1990 r. Sztukę dotychczas wystawiło kilka polskich teatrów.

Giovanny Castellanos pochodzi z Kolumbii, jest absolwentem Wydziału Reżyserii krakowskiej PWST. Asystował m.in. Krystianowi Lupie i Mikołajowi Grabowskiemu.

Autor spektakli i performance'ów wystawianych w Kolumbii, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemczech. W Polsce wyreżyserował m.in.: "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "O miłości i innych demonach" Gabriela Garcii Marqueza. Związany z Fundacją Narodowego Starego Teatru w Krakowie oraz krakowskim Stowarzyszeniem Teatralnym Łaźnia. Członek Centrum Artystów Niezależnych (Minneapolis) oraz współzałożyciel Teatro Experimental Latinoamericana (Minessota). Od roku 2006 współpracuje z olsztyńskim teatrem Jaracza.

Na deskach olsztyńskiego teatru zostanie wystawiona sztuka w przekładzie Piotra Szymanowskiego, reżyseria i opracowanie muzyczne Giovanny Castellanos, scenografia Wojciech Stefaniak. Tytułową rolę gra Sebastian Badurek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji