Artykuły

Edynburg. Polskie teatry na Festiwalu Fringe

Na rozpoczętym w piątek dorocznym Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu wystąpi sześć polskich zespołów teatralnych.

Występy trzech spośród nich: Teatru Provisorium i Kompanii Teatralnej, Kompanii Doomsday i Teatru K3 sponsorują Polski Instytut Kulturalny w Londynie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Polsce.

Wielkie zainteresowanie wywołuje wystawiana na głównym festiwalu opera "Król Roger" Karola Szymanowskiego w wykonaniu Teatru Maryjskiego z Petersburga. Operę upowszechnił wśród brytyjskich melomanów w 1999 r. Simon Rattle, obecnie główny dyrygent Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej, nagrywając ją z Orkiestrą Symfoniczną z Birmingham. W lipcu Teatr Maryjski wystawiał "Króla Rogera" w renomowanym Bard College w USA.

Przedstawienie "Do piachu" według sztuki Tadeusza Różewicza prezentują: działający w Lublinie od 1976 r. Teatr Provisorium i współpracująca z nim regularnie od 1996 r. Kompania Teatr. Reżyserami są Janusz Oprylski i Witold Mazurkiewicz. Oba teatry zdobyły prestiżową nagrodę "Fringe First" za "Ferdydurke" według Gombrowicza w 2001 r.

"Baldanders" to przedstawienie zainspirowane dziełami Edgara Alana Poe, Luisa Borgesa i Rolanda Topora, wystawiane przez białostocką Kompanię Doomsday w reżyserii Marcina Bikowskiego według scenariusza Marcina Bartnikowskiego. Grają w nim aktor i kukiełka.

"...etcetera..." (na zdjęciu) wystawi białostocki Teatr K3. Jest to historia życiowych dylematów opowiedziana bez słów przez trzy aktorki: Ewę Mojsak, Martę Rau i Dorotę Grabek, które są także autorkami scenariusza i reżyserkami. Inscenizacja otrzymała specjalną nagrodę jury na festiwalu w serbskiej Suboticy w 2007 r.

Dalsze trzy polskie inscenizacje teatralne, nie korzystające z oficjalnego wsparcia organizacyjnego polskich instytucji kulturalnych, to: "Emigranci", "Złamane paznokcie" i "Pantonima dla śmiechu".

"Emigranci" wystawiani przez Teatr Wiczy z Torunia według Sławomira Mrożka w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego można oglądać w małym samochodzie dostawczym zaparkowanym w centrum Edynburga, każdorazowo mieszczącym do 11 osób.

"Złamane paznokcie", również w reżyserii Wiczy-Pokojskiego, to studium piosenkarki i aktorki Marleny Dietrich. Jej rolę gra kukiełka, a narratorem jest jej fikcyjna młoda uczennica i opiekunka. Z kolei "Pantonima dla śmiechu" Ireneusza Krosnego jest portretem absurdów życia codziennego.

Polskim akcentem jest także sztuka teatru Dogstar z Inverness "Krawiec z Inverness" w wykonaniu polskiego aktora Mateusza Zająca traktująca o rekonstrukcji życia i tożsamości w warunkach emigracyjnych.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Awangardowych w Edynburgu Fringe to największy festiwal teatralny w Europie. Co roku przez trzy tygodnie przyciąga tysiące artystów i turystów z całego świata. Każdego dnia w stolicy Szkocji odbywa się kilkaset spektakli. Wiele z nich to przedstawienia uliczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji