Artykuły

Katowice. Tadeusz Kantor w Muzeum Śląskim

W piątek po raz pierwszy można było w Muzeum Śląskim zobaczyć obraz Tadeusza Kantora "Kompozycja abstrakcyjna" [na zdjęciu].

Udało się go zakupić w czerwcu w Domu Aukcyjnym "Ostoya" w cenie wywoławczej 51 tys. zł, którą Leszek Jodliński, dyrektor muzeum, nazywa "bardzo rozsądną".

Na aukcji wylicytowano też kilka innych obrazów malarzy współczesnych oraz projekty kostiumów autorstwa Tadeusza Kantora, niektóre w istotny sposób związane z Katowicami.

Tadeusz Kantor (1915-1990), reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz, założyciel teatru Cricot 2, dla polskiej sztuki, jak twierdzi Jarosław Suchan, jest tym, kim dla amerykańskiej Andy Warhol. Obraz "Kompozycja abstrakcyjna" z 1963 roku wykonany został w technice olejnej. Z kolei projekty kostiumów autorstwa Kantora pochodzą m.in. z jego inscenizacji "Czarującej szewcowej", która premierę miała w Teatrze Śląskim w 1956 roku w Stalinogrodzie (Katowice).

Wystawione dzieła Kantora oglądać można w muzeum tylko do 17 sierpnia. Kolejna okazja powtórzy się dopiero w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, gdzie znajdzie się miejsce dla stałej ekspozycji kolekcji malarstwa współczesnego, która liczy aż 590 dzieł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji