Artykuły

Zurych. Tadeusz Kantor w muzeum Migros

W Migros - Muzeum Sztuki Współczesnej w Zurychu - otwiera się dziś wystawa Tadeusza Kantora [na zdjęciu], przygotowana przy ogromnym udziale krakowskich zbiorów Cricoteki dopełnionych prywatną kolekcją rodziny Ahrenbergów.

To jedna z największych, a z pewnością najpełniejsza dotąd w Szwajcarii prezentacja wszechstronnego dzieła Kantora. Wystawiono 60 prac powstałych od połowy lat czterdziestych do końca lat osiemdziesiątych. Wśród nich są obiekty teatralne (m.in. "Maszyna miłości i śmierci", dzieci w ławkach z "Umarłej klasy") tworzące wspólnie z filmami instalacje przestrzenne. Po raz pierwszy w tak dużym wyborze pokazano fotografie Eustachego Kossakowskiego (1925-2001) dokumentujące happeningi Kantora. Kolejną część wystawy tworzą rysunki, obrazy, kolaże i cenne materiały archiwalne z kolekcji Ahrenbergów.

Wystawa Kantora prezentowana jest w cyklu ekspozycji Migros poświęconych badaniu przenikania się form teatralnych i plastycznych ze szczególnym podkreśleniem performance i ich wpływu na sztukę współczesną.

Ekspozycji towarzyszyć będą oprowadzania (specjalne - dla rodzin), warsztaty dla uczniów i dla nauczycieli. Wystawę Kantora w muzeum Migros można będzie oglądać do 16 listopada. Gdyby ktoś wybierał się w tym czasie do Szwajcarii, przydać się może informacja, że w czwartki, w godzinach od 17 do 20, wstęp jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji