Artykuły

Łódź. Transmisje z nowojorskiej MET

11 października odbędzie się pierwsza w tym sezonie bezpośrednia transmisja satelitarna przedstawienia z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Pierwszym dziełem, jakie będzie można zobaczyć na specjalnym ekranie zainstalowanym w sali Filharmonii Łódzkiej, będzie "Salome" R. Straussa z Karitą Mattila w partii tytułowej.

Od blisko roku w Filharmonii Łódzkiej można oglądać bezpośrednie transmisje satelitarne z Nowego Jorku przekazywane raz w miesiącu w technologii HD. Pierwszym transmitowanym dziełem, 12 stycznia 2008 roku, był "Macbeth" G. Verdiego z udziałem Marii Gulehginy (Lady Macbeth) i Lado Ataneliego (Macbeth), dyrygował James Levine. Do końca sezonu 2007/2008 transmitowano na żywo jeszcze pięć oper: "Manon Lescaut" G. Pucciniego, "Petera Grimesa" B. Brittena, "Cyganerię" Pucciniego i "Córkę pułku" G. Donizettiego. Sezon zakończył Wagnerowski "Tristan i Izolda". Dramat muzyczny niemieckiego kompozytora jako jedyny był retransmitowany. Transmisje spektakli z nowojorskiej Metropolitan Opera sprawiły, że o Filharmonii Łódzkiej zrobiło się głośno w całej Polsce, a do Łodzi zaczęli przyjeżdżać tłumnie melomani z innych miast.

W tym sezonie zaplanowano dziesięć transmisji. Będą to kolejno: "Doctor Atomic" Johna Adamsa i Petera Sellarsa (8 listopada), "Potępienie Fausta" H. Berlioza pod dyrekcją Jamesa Levine'a (22 listopada), "Thais" J. Masseneta z Renée Fleming w patii tytułowej (20 grudnia), "Jaskółka" G. Pucciniego z udziałem Angeli Gheorghiu i Roberto Alagnego (10 styczeń 2009), "Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka (24 stycznia), "Łucja z Lammermoor" G. Donizettiego z Anną Netrebko, Rolando Villazonem oraz Mariuszem Kwietniem (7 lutego), "Madame Butterfly" G. Pucciniego z Cristiną Gallardo - Domas jako Cho-cho-san (7 marca), "Lunatyczka" V. Belliniego, w której główne partie zaśpiewają: Natalie Dessay i Juan Diego Flórez (21 marca). Sezon zakończy transmisja "Kopciuszka" Rossiniego z Eliną GranĄca w partii Angeliny (9 maj). Jak z powyższego wykazu wynika, transmisje dadzą okazję poznania kreacji kilku znakomitych śpiewaków, na występy których - na naszych scenach - raczej nie ma co liczyć! Transmitowane przedstawienia grane są w Nowym Jorku w sobotę o godz. 13.00, my oglądamy je o 19.00, prezentowane są w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami. W tym roku umowę z MET podpisały również trzy kolejne polskie kina: Zorza w Rzeszowie, Sokół w Krośnie i Kijów w Krakowie, gdzie również będzie można oglądać bezpośrednie transmisje z MET.

Projekt jest realizowany w ramach "The Metropolitan Opera Live in HD", który wystartował 30 grudnia 2006 roku. Pierwszym dziełem, jakie transmitowano do kilku amerykańskich miast, był "Czarodziejski flet" Mozarta, obejrzało go ponad 150 tysięcy widzów. Obecnie transmituje się przedstawienia z tej najsłynniejszej sceny operowej do: Australii, Japonii, Kanady, Niemiec, Holandii Czech i Austrii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji