Artykuły

Kraków. Teatr Cricot 2 w obiektywie Jacquie Bablet

Jednym z kierunków działalności wystawienniczej Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - jest prezentowanie dokumentacji fotograficznej spektakli teatru Cricot 2.

Teatr Kantora był dokumentowany - filmowany i fotografowany - wszędzie, gdzie dotarł, a dokumentację tworzyli nierzadko wybitni fotograficy.

Od wczoraj w Cricotece przy ul. Kanoniczej można oglądać fotografie Jacquie Bablet, która z aparatem fotograficznym bądź kamerą prześledziła działania wielu wybitnych artystów, a wśród nich Tadeusza Kantora. Wystawy fotograficzne o teatrze Cricot 2 pokazywała w Paryżu i w innych miastach Francji, w Wielkiej Brytanii, w Belgii.

Na wystawie w Cricotece Jacquie Bablet prowadzi nas swoimi fotografiami przez najbardziej znane na świecie przedstawienia teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, od "Umarłej klasy" i "Wielopole, Wielopole...", po "Dziś są moje urodziny". Interesuje ją proces kreacji teatralnej, w którym ważny jest aktor ze środkami wyrazu jakich używa, ruch sceniczny łapany w fotograficznych stop-klatkach, a także kostiumy, makiety, obiekty, jakie Kantor wprowadzał na scenę.

Wystawa eksponowana jest w pięknych, zabytkowych piwnicach Cricoteki, wśród potęgujących wrażenie autentycznych obiektów teatralnych Tadeusza Kantora. Ogladać ją można do 30 stycznia 2009 r. Warto też zdobyć katalog z wprowadzeniem Anny Halczak (współkuratorka wystawy - wraz z Bogdanem Renczyńskim), z godnym uważnej lektury tekstem Denisa Bableta i komentarzem do sekwencji "Umarłej klasy" Jacquie Bablet. (AN)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji