Artykuły

Warszawa. Dziś "Książę Nocy" w Teatrze Telewizji

Teatr Telewizji zaprasza na spektakl "Książę Nocy " w reżyserii zmarłego 20 października br. wybitnego aktora, scenarzysty i reżysera teatralnego Krzysztofa Zaleskiego [na zdjęciu]. Emisja w poniedziałek 20 października o godz. 20.20 w TVP1.

Świat marginesu lumpów, paserów, prostytutek i doliniarzy żyjących na obrzeżu spraw i reguł normalnego społeczeństwa od zawsze pociągał Marka Nowakowskiego jako tworzywo literackie. Zaintrygowany jego barwnością, żywotnością, bezwzględnością, ale i rygorystycznym przestrzeganiem własnego kodeksu, niezależnością i wewnętrzną solidarnością, pisarz uczynił to środowisko zbiorowym bohaterem swoich pierwszych tomów opowiadań: "Ten stary złodziej" i "Benek kwiaciarz". W kolejnych tomach nie odchodził od tej tematyki, poszerzając jedynie krąg dotychczasowych bohaterów o przeciętnych, zwyczajnych ludzi. Wplatał w to wątek autotematyczny, świadczący o tym, że postrzegał samego siebie jako znajdującego się w pół drogi między marginesem i "elitarnym" światem literatury.

Taką właśnie rolę "pomiędzy" wyznacza w "Księciu Nocy" swemu alter ego, Krzysztofowi, nastolatkowi z porządnej rodziny, który w dźwigającej się dopiero z wojennych ruin Warszawie próbuje, podobnie jak jego koledzy, znaleźć swoje miejsce, nauczyć się żyć. W domu ojciec Krzysztofa, dawny piłsudczyk, uczestnik wojny 1920 r., uczciwy i naiwny ideowiec, nie pojmuje, dlaczego przynależność do partii jest warunkiem koniecznym do tego, by mógł pełnić funkcję kierownika szkoły. Wystraszona matka przekonuje go, by nie próbował tego zrozumieć, ale podporządkował się wymogom, bo inaczej ściągnie kłopot na całą rodzinę. Jakże inaczej, w oczach Krzysztofa, podchodzi do życia poznany przypadkowo Książę Nocy - król stołecznego półświatka, alfons-sybaryta, cynik i lekkoduch, który staje się przewodnikiem i mistrzem naiwnego młodzika. Zafascynowany nim samym i podskórnym życiem miasta, chłopak odwiedza z Księciem paserskie meliny, bary.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji