Artykuły

Kochany Panie Stanisławie!

- W czasach II Rzeczypospolitej odznaczony pułkownik dziękował marszałkowi Piłsudskiemu tak: Panie Marszałku! Ta pańska dłoń, którą przed chwilą ściskałem, jest najpiękniejszym dniem mojego życia - powiedział TYM po ceremonii. - Ja to pamiętam i nigdy się nie wypowiadam po wzruszających uroczystościach, bo obawiam się, że przebiję pułkownika.

Wczoraj [18 listopada] minister kultury Waldemar Dąbrowski odznaczył Stanisława Tyma [na zdjęciu w filmie "Miś"] Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- W czasach II Rzeczypospolitej odznaczony pułkownik dziękował marszałkowi Piłsudskiemu tak: Panie Marszałku! Ta pańska dłoń, którą przed chwilą ściskałem, jest najpiękniejszym dniem mojego życia - po ceremonii powiedział "Rz" Tym. - Ja to pamiętam i nigdy się nie wypowiadam po wzruszających uroczystościach, bo obawiam się, że przebiję pułkownika.

"Urodziłem się w Małkini w 1937 roku, w lipcu. Znaczy w połowie lipca... Właściwie w drugiej połowie... Dokładnie siedemnastego" - tak zaczyna się autobiograficzna kwestia, jaką Tym wygłosił w swoim filmowym debiucie, "Rejsie" Marka Piwowskiego. Temu obrazowi, a także rolom w "Misiu", "Nie ma róży bez ognia" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" Stanisława Barei zawdzięcza wielką popularność. Jednak Tym to nie tylko aktor, to człowiek-instytucja: satyryk, felietonista, reżyser, komediopisarz (m.in. "Kochany Panie Ionesco!", "Rozmowy przy wycinaniu lasu", "Rock&Troll") i autor skeczy (najpopularniejszy, "Ucz się, Jasiu", znany też jako "Wężykiem, wężykiem", wykonywali w kabarecie Dudek Jan Kobuszewski, Wiesław Michnikowski i Wiesław Gołas). Studiował na Politechnice Warszawskiej, SGGW, PWST i innych uczelniach - zawsze krótko i, co sam podkreśla, żadnej nie skończył. Od 1957 r. występował w kabaretach studenckich, w latach 1960 - 1972 jako aktor, autor i reżyser był związany z warszawskim teatrem STS. Współtworzył program kabaretów Owca, Dudek, Wagabunda i Lopek, w których także występował. W 1991 r. zagrał w reżyserowanych przez Sylwestra Chęcińskiego "Rozmowach kontrolowanych" - kontynuacji "Misia". Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty (1998) i telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" (2002). Jego felietony zamieszcza "Rzeczpospolita" w dodatku "Plus Minus".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji