Artykuły

Kraków. Nagrody Stołecznego Miasta Królewskiego

Zofia Gołubiew, Elżbieta Towarnicka, Jerzy Trela w kategorii kultura i sztuka, profesor Marta Wyka w kategorii nauka i technika oraz za pracę dyplomową - absolwentka krakowskiej ASP Dorota Dreścik - to laureaci tegorocznych Nagród Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, których uroczyste wręczenie odbyło się 4 listopada w Urzędzie Miasta Krakowa.

Zofia Gołubiew, Elżbieta Towarnicka, Jerzy Trela w kategorii kultura i sztuka, profesor Marta Wyka w kategorii nauka i technika oraz za pracę dyplomową - absolwentka krakowskiej ASP Dorota Dreścik - to laureaci tegorocznych Nagród Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, których uroczyste wręczenie odbyło się 4 listopada w Urzędzie Miasta Krakowa.

"Od przedpremierowej edycji z 1355r, od czasu gdy Mikołaj Jaskier uhonorowany został za kodyfikację prawa miejskiego - zasady i kryteria Nagrody Miasta Krakowa ulegały różnym modyfikacjom. Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna. Nagroda Miasta Krakowa nigdy nie będzie należeć do wydarzeń, które budzą sensację. Nigdy nie będzie to wydarzenie zaskakujące - Dla nikogo nie powinny być bowiem zaskoczeniem nazwiska laureatów; osób powszechnie znanych cenionych, szczycących się sporym dorobkiem - powiedział podczas uroczystości Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. "Przyznając Nagrody Miasta Krakowa dziękujemy laureatom za wierność i oddanie miastu, za dokonania, które świadczą o tym, że współczesny Kraków wciąż rozwija się twórczo; pozostając żywym i znaczącym ośrodkiem życia naukowego kulturalnego i społecznego. Wyróżniamy także przedstawicieli młodego pokolenia - autorów wybitnych prac dyplomowych, z nadzieją, że w przyszłości, tu w tym miejscu odbierać będą być może nagrodę za całokształt dokonań" - dodał Prezydent Miasta. Komisja rozpatrująca wnioski o przyznanie nagród bierze pod uwagę osiągnięcia mające bezpośredni lub pośredni związek z Krakowem poprzez osobę kandydata, miejsce powstania pracy oraz tematykę.

Nagrody przyznawane mogą być w następujących dziedzinach:

- nauka i technika - w zakresie prac naukowo-badawczych, edytorskich, projektowych, konserwatorskich, nowych rozwiązań procesów technologicznych oraz za osiągnięcia dotyczące organizacji i zarządzania

- kultura i sztuka - w zakresie twórczości literackiej, teatralnej, muzycznej, plastycznej i filmowej oraz w dziedzinie kulturalnej w Krakowie, a także w zakresie upowszechniania kultury Krakowa w kraju i za granicą.

- sport - za wybitne osiągnięcia w mistrzostwach Europy, świata, olimpiadach, za ustanowienie rekordów oraz wybitne przyczynienie się do rozwoju i propagowania kultury fizycznej i sportu na terenie Krakowa.

W przypadku prac dyplomowych nagrody przyznawane są za prace w dziedzinach: nauki i techniki, kultury i sztuki, sportu, turystyki oraz rehabilitacji. Prace zgłoszone do konkursu muszą nawiązywać do Krakowa.

JAN BOBA urodził się 10 marca 1941 roku w Krakowie. Należy do muzyków, którzy od urodzenia związani są z Krakowem. Jest pianistą, aranżerem, jednym z twórców polskiego jazzu i animatorem środowiska jazzowego.

W 1990 r. założył zespół, w którego skład weszły dwa pokolenia muzyków. Zaczął firmować grupę swoim nazwiskiem: Boba Jazz Band. Zespół działa już od osiemnastu lat.

W 2008 roku Jan Boba obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.

ZOFIA GOŁUBIEW urodziła się 20 kwietnia 1942 roku w Krakowie. Jest znanym polskim historykiem sztuki oraz autorytetem w dziedzinie muzealnictwa. Związana, przez niemal całą karierę zawodową z Muzeum Narodowym w Krakowie, w którym pracę podjęła dwa lata po ukończeniu studiów z zakresu historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo pełniła funkcję redaktora wydawnictw Muzeum (1974-1980), a następnie Kierownika Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby (1980-1996). Dalsze lata kariery zawodowej związane były z piastowaniem stanowiska Wicedyrektora ds. Naukowych i Oświatowych, by od kwietnia 2000 r. objąć stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

Od 1 grudnia 2000 r. pełni jednocześnie funkcję Członka Rady ds. Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 19 marca 2001 r. jest Członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

ELŻBIETA TOWARNICKA urodziła się 29 lipca 1950 roku we Wrocławiu. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie uzyskała w 1978 roku w klasie prof. Barbary Walczyńskiej. Uczestniczyła w najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. w Festiwalach: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie oraz Festiwalu Muzyki Filmowej Zbigniewa Preisnera, odbywającego się na Akropolu w Atenach oraz w kopalni soli "Wieliczka" pod Krakowem. Ponadto koncertowała w Niemczech, we Włoszech, w Szwecji, Belgii, Francji, Rosji, na Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

Na szczególną uwagę zasługują ścieżki dźwiękowe do filmów K. Kieślowskiego "Trzy kolory" - "Niebieski" i "Czerwony", "Dekalog", czy "Podwójne życie Weroniki".

Obecnie Elżbieta Towarnicka prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Konserwatorium Krakowskim im. W. Lutosławskiego w Krakowie.

JERZY TRELA urodził się 14 marca 1942 roku w Leńczach k. Wadowic. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Krakowie podjął pracę w Teatrzyku Lalkowym przy nowohuckim Teatrze Ludowym jako scenograf i aktor-lalkarz.

W 1969 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Podczas studiów związał się z powstającym wówczas Teatrem STU, z którym współpracuje do chwili obecnej. Od 1970 r. do dnia dzisiejszego związany jest ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. W Starym Teatrze, w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego, Kazimierza Kutza, Krystiana Lupy grał role różnorodne: od epizodów do bohaterów pierwszego planu, role, które należą do największych osiągnięć polskiego aktorstwa.

Od 1999 r. jest również aktorem Teatru Narodowego w Warszawie. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 130 ról w Teatrze TV. Jerzy Trela zagrał ponad siedemdziesiąt ról filmowych. Jest profesorem, wykładowcą krakowskiej PWST. Przez dwie kadencje, w latach 1984-1990, był jej rektorem.

prof. MARTA WYKA urodziła się 7 stycznia 1938 roku w Krakowie. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w 1961 roku na łamach "Współczesności". Jej zakres zainteresowań i dokonań badawczych jest szeroki, obejmuje literaturę Młodej Polski, literaturę dwudziestolecia międzywojennego, a także szeroko rozumianą literaturę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem krytyki literackiej. Prowadzi aktywną działalność w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, żywo uczestnicząc w życiu kulturalnym Krakowa, współtworząc kulturę i atmosferę intelektualną miasta.

Była członkiem grupy założycielskiej pierwszego niezależnego literackiego miesięcznika "Pismo" oraz współzałożycielką i redaktorem naczelnym powstałej na początku lat dziewięćdziesiątych "Dekady Literackiej" (funkcję tę pełni do chwili obecnej). Przez wiele lat była członkiem władz Związku Literatów Polskich oraz członkiem Zarządu Krakowskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (ponownie wybrana w 2008 roku).

Uczestniczy w komitecie organizacyjnym i programowym Fundacji Panteon Narodowy Na Skałce. Z jej inicjatywy i staraniem powstała w Instytucie Filologii Polskiej UJ (obecnie Wydział Polonistyki) Katedra Krytyki Współczesnej, w której, jako kierownik, położyła duże zasługi naukowo-badawcze i organizacyjne, inicjując wiele cennych przedsięwzięć.

DOROTA DREŚCIK urodziła się 7 września 1980 roku w Krakowie. Jest absolwentką Wydziału Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2006 r.). Autorka wyróżnionej pracy dyplomowej pt. "Technologia i technika wykonania oraz metody konserwacji rzeźb z kości słoniowej na przykładzie figurek dwunastu apostołów ze Skarbca Katedry na Wawelu". Szczególnym zadaniem było wykonanie specjalistycznej konserwacji zespołu 12 rzeźb z kości słoniowej. Dorota Dreścik, po raz pierwszy w Polsce, zastosowała metodę laserową do czyszczenia powierzchni kości. Wykonując skomplikowaną konserwację zniszczonych rzeźb, z nietypowego materiału, uratowała ważne dla sztuki Krakowa, a także kultury narodowej, dzieła sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji