Artykuły

Kraków. W Nowym czytają współczesny dramat niemiecki

Katedra Dramatu UJ, Wydawnictwo Panga Pank, Goethe Institut-Krakau i Teatr Nowy w Krakowie zapraszają na cykl spotkań z dramatem współczesnym pod wspólnym tytułem "Prywatne / Polityczne w Nowym Teatrze".

Dzisiaj o g. 19.15 odbędzie się czytanie "Kredytu" Jana Neumanna w przekładzie Mateusza Borowskiego i Małgorzaty Sugiery, pod opieką reżyserską Marii Spiss.

Po czytaniu spotkanie z autorem i tłumaczami poprowadzi Tomasz Kireńczuk

Wstęp wolny

19 listopada , w godz. 11.00-16.00 Jan Neumann poprowadzi warsztaty

Dramatopisarskie.

***

Co łączy Gospodę pod Złotym Cielcem z Państwowym Bankiem Kredytowym Odbudowy? W jaki sposób Cosima Silberstein poznała Clemensa i jak pogrzeb jego ojca stał się dniem narodzin ich syna? Co łączy agenta NRD-owskiej bezpieki z kotką Mizią i w jaki sposób kosmiczna podróż Gagarina wpłynęła na kryzys wiary czternastoleniego Hansa? Co stało się z Brunonem, kiedy dowiedział się, że niemiecka drużyna piłkarska została rozbita w finale mistrzostw świata i ostatecznie przekonał się, że nigdy nie będzie miał wymarzonego męskiego potomka? Co dzieje się z człowiekiem, kiedy jego "oko w środku wygląda jak zgaszone"? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Jan Neumann w swoim wielowątkowym dramacie, który rozpoczyna się w pierwszych latach po II wojnie światowej, kończy zaś w kilka miesięcy po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego. Jednak to nie historia jest tutaj najważniejsza, lecz pamięć oraz sposoby jej animowania. Kredyt to napisany na pięciu aktorów i czternaście postaci dramat, w którym bohaterowie nieustannie odtwarzają przeszłość swoją i swoich przodków. Z zawartych w tekście informacji wyłania się historia pełna luk, które wypełnić muszą zarówno widzowie, jak i odgrywający bohaterów Neumanna aktorzy postawieni wobec dramatu opartego na improwizacjach. Postaci dramatu Jana Neumanna nie dysponują jedną i niezmienną wersją własnej historii, co sprawia, że zmuszane są do ciągłego życia na kredyt, nieustannego zapożyczania cudzych historii, w których próbują odnaleźć cząstkę własnej tożsamości...

Dramat Kredyt został przetłumaczony na zamówienie Teatru Nowego w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji