Artykuły

Tychy. Wystawa "Tadeusz Kantor. Epoka chłopca"

Blisko 130 prac jednego z najwybitniejszych twórców europejskich drugiej połowy XX w. - Tadeusza Kantora - można oglądać na wystawie, otwartej we wtorek w Muzeum Miejskim w Tychach.

Ekspozycja pt. "Tadeusz Kantor. Epoka chłopca", obejmująca najsłynniejsze i mniej znane dzieła artysty, została przygotowana przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

"Motyw chłopca to jeden z najważniejszych wątków w twórczości Kantora" - podkreślił Jacek Dębski z działu sztuki tyskiego muzeum. Dodał, że za zorganizowaniem wystawy w Tychach przemawiał m.in. fakt, że na Śląsku i w Zagłębiu mieszka część rodziny twórcy "Umarłej klasy".

Tadeusz Kantor (na zdjęciu) - (1915-1990) był malarzem, grafikiem, reżyserem, scenografem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, członkiem Grupy Krakowskiej, twórcą eksperymentalnego tajnego Teatru Niezależnego w Krakowie w latach 1942-1944. Po wojnie założył awangardowy teatr Cricot 2.

Najciekawszy i zarazem najbogatszy zbiór prac artysty posiada właśnie krakowski Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Przygotowaną przez jego pracowników wystawę można w Tychach oglądać do 7 lutego przyszłego roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji