Artykuły

Poznań. 45. sezon Teatru Ósmego Dnia

Dwudniowy cykl prezentacji teatralnych, pokazów specjalnych i dyskusji inauguruje w piątek 45., jubileuszowy sezon poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Inauguracja odbywa się pod hasłem "Artysta wobec władzy".

- Naszym celem jest doprowadzenie do wydania wspólnie z Ośrodkiem Karta dwutomowej książki o teatrze. Do tej pory nie ma żadnej dużej publikacji, która obejmowałaby wszystkie te lata. Chcemy też pokazać wszystkie te spektakle, które wkrótce przestaną być grane - powiedziała Ewa Wójciak-Pleyn, dyrektor naczelny i artystyczny teatru.

Sezon rozpocznie prezentacja spektaklu "Teczki" (na zdjęciu), cykl performance'ów "Chińska lekcja" i dyskusje pt. "Teatr wobec władzy". - Dyskurs na temat pozycji artysty względem władzy jest ponadczasowy. To jest taki topos, który w naszej twórczej działalności pojawił się od razu i towarzyszy nam przez lata. Chcemy pokazać, że jest to problem, z którym mierzyć się muszą artyści wszystkich czasów - powiedziała dyrektor Wójciak-Pleyn.

- Nasz teatr pozostał teatrem spoza głównego nurtu; wciąż wybiera sobie przestrzeń eksperymentu, jest teatrem, który wyszedł na ulicę. Poza spektaklami prowadzimy także intensywną działalność kulturotwórczą - trwa tu dyskusja na ważne tematy, nie tylko za pośrednictwem teatru - dodała.

Teatr Ósmego Dnia uważany jest za najsłynniejszą polską grupę teatralną wywodzącą się ze studenckiego teatru kontrkulturowego lat 60. Powstał w 1964 roku w Poznaniu. Od 1979 roku rozpoczął działalność jako teatr zawodowy. W 1985 roku został formalnie rozwiązany, a większość aktorów wyemigrowała do Włoch. Po 1989 roku działalność teatru w Poznaniu została wznowiona.

Podczas stanu wojennego zespół występował na ulicach i w kościołach. Artyści wielokrotnie byli szykanowani za swoją postawę polityczną. M.in. tego tematu dotyczy teatralna produkcja "Teczki", która powstała na podstawie akt byłej Służby

Bezpieczeństwa. Do najgłośniejszych realizacji teatru zaliczyć można m.in. "Wprowadzenie do..." (1970), "Jednym tchem" (1971), "Sztafeta" (1971) i "Integracja" (1972). Długoletnim liderem zespołu był Lech Raczak. Z teatrem współpracowali m.in. Jan A. P. Kaczmarek i Stanisław Barańczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji