Artykuły

Warszawa. Gala jubileuszowa ZASPu

Wieczór Jubileuszowy z okazji przypadającego w grudniu 90-lecia ZASPu odbył się w poniedziałek w Teatrze Narodowym.

- ZASP zrodził się z buntu i marzenia. Z buntu przeciw wyzyskowi uprawianemu przez przedsiębiorców teatralnych oraz przeciw upokarzającym warunkom pracy i z marzenia o podniesieniu rangi artysty w społeczeństwie - przypomniał prezes Związku Krzysztof Kumor.

Podczas ponad trzygodzinnego wieczoru publiczność zobaczyła m.in. widowisko artystyczne "Ostry dyżur poetycki na jubileusz ZASP", z udziałem m.in. Anny Chodakowskiej, Małgorzaty Niemirskiej, Joanny Szczepkowskiej, Mariana Kociniaka, Piotra Machalicy, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Janusza Tylmana i Janusza Olejniczaka.

W drugiej części wieczoru zaprezentowano film Krystyny Piasecznej "Herosi i komedianci". Dokument prezentuje postawy artystyczne i ideowe ludzi owiązanych ze ZASPem. O historii ZASP opowiadali w dokumencie m.in. Andrzej Łapicki i Jan Peszek.

Obecny na uroczystości podsekretarz stanu w resorcie kultury Tomasz Merta podkreślił, że ZASP skupia nie tylko tych ludzi, którzy wybrali ten sam zawód, ale przede wszystkim tych, których łączy wspólne powołanie. To wspólnota, która chce tworzyć sztukę i chce się z nią dzielić - mówił Merta.

Z okazji 90-lecia związku minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał ok. 70 złotych, srebrnych i brązowych medali Gloria Artis. Złotymi medalami uhonorowano w poniedziałek Ninę Andrycz, Zofię Kucównę, Adama Kiliana, Krzysztofa Kolbergera, Lecha Ordona i Andrzeja Sadowskiego.

W trakcie wieczoru zaprezentowano także księgę "Artyści scen polskich w ZASP 1918-2008" pod redakcją Andrzeja Rozhina. Księga jubileuszowa liczy 600 stron, wydana została przez Wydawnictwo Związku Artystów Scen Polskich.

"Pomysł napisania tej książki zrodził się podczas dyskusji o sytuacji ZASP w roku jubileuszowym, wskazującej na konieczność przywrócenia autorytetu związku wśród młodego pokolenia polskich artystów teatru i filmu. Wydaje nam się, że trzeba kultywować pamięć o często niesłusznie zapomnianych założycielach ZASP-u i jego wspaniałych działaczach, którzy byli wielkimi artystami sceny polskiej" - napisał we wstępie do książki Andrzej Rozhin.

Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się w południe mszą świętą w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym, którą celebrował duszpasterz artystów ks. Wiesław Niewęgłowski.

Obecnie ZASP liczy około 4 tys. członków; najwięcej skupia oddział warszawski ZASP - ok. 1800 osób. Związek ma swoje oddziały m.in. w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu.

Na zdjęciu: Jan Englert i Krzysztof Kumor na gali ZASPu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji