Artykuły

Wrocław. Nowy sezon w Teatrze Polskim

Rozpoczęty premierą "Lalki" nowy sezon w Teatrze Polskim we Wrocławiu będzie "próbą rozmowy z publicznością na temat Polski i Polaków" - zapowiedział dyrektor naczelny placówki, Krzysztof Mieszkowski.

Sezon rozpoczęła "Lalka" ma motywach powieści Bolesława Prusa, której premiera odbyła się 20 grudnia. Jak mówił na konferencji prasowej przed premierą Mieszkowski, "Lalka" wpisuje się w dłuższą próbę rozmowy z publicznością na temat Polski, zakończoną premierą "Ziemi obiecanej" w reżyserii Jana Klaty.

"Ziemia obiecana" powstanie w koprodukcji z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i teatrem Hebbel Am Ufer w Berlinie; partnerami projektu są Goethe-Institut Warschau i Instytut Polski w Berlinie. Premierę zaplanowano na wrzesień 2009 r. w Łodzi; kolejne przedstawienia będą w Berlinie i we Wrocławiu. Mieszkowski wyraził nadzieję, że będzie to "ważna rozmowa na temat antysemityzmu, homofobii, kapitalizmu".

Klata będzie reżyserował też spektakl "Człowiek z Polski w czekoladzie" na podstawie tekstu napisanego przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk specjalnie dla Teatru Polskiego. Prapremiera sztuki ma się odbyć w maju.

Wcześniej, bo na marzec, zaplanowano premierę "Tybetu" (tytuł roboczy - PAP) w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. - Naszej realizacji będzie towarzyszyła wystawa, którą zorganizujemy w okolicach premiery. Zaprosiłem do współpracy kilku malarzy z całej Polski, których poprosiłem o namalowanie flagi Tybetu w skali 1:1. Myślę, że może być ciekawie zobaczyć, jak wygląda flaga Wilhelma Sasnala, a jak np. Lecha Twardowskiego - mówił Mieszkowski.

Jak podkreślił dyrektor, w tym sezonie Teatr Polski będzie "w sposób dobitny, a czasem nawet gwałtowny rozmawiać o człowieku uwikłanym we współczesną rzeczywistość". - Rozmowa na temat współczesnej kultury leży nam głęboko na sercu. Dlatego przed nami teatr niepokorny i wyzywający - podkreślił.

Zaplanowano też następujące premiery: "Samsara Disco" na podstawie "Iwanowa" Antona Czechowa w przekładzie Artura Sandauera i "Życia owadów" Wiktora Pielewina w przekładzie Ewy Rojewskiej-Olejarczuk oraz "W stronę Jelinek" w reżyserii Krystiana Lupy.

W ubiegłym sezonie teatr przygotował 4 premiery, otrzymał 23 nagrody indywidualne i zespołowe, odwiedził 17 festiwali i brał udział w występach gościnnych w Polsce i za granicą (m.in. w Ekwadorze, Irlandii, na Łotwie, w Rosji, na Słowacji). Do 23 grudnia zagrano 283 spektakle we Wrocławiu, placówkę odwiedziło ponad 51 tys. widzów, a średnia frekwencja na przedstawieniach przekroczyła 80 proc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji