Artykuły

Wielka Brytania. Sezon Polski od marca

Prawie 200 spektakli, koncertów i wystaw przygotowujemy na Sezon Polski w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze nie zakończył się Rok Polski w Izraelu, a Instytut Adama Mickiewicza już finalizuje prace nad kolejną prezentacją naszej kultury za granicą. - Przedsięwzięcie izraelskie jest pod wieloma względami wzorcowe - mówi szef instytutu Paweł Potoroczyn. - Promowaliśmy nową generację twórców, a wiele imprez zapoczątkowało współpracę między instytucjami obu krajów.

Sezon Polski rozpocznie się już w marcu wystawą w Tate Britain w Londynie.

Dyrektor Potoroczyn ma nadzieję, że to samo będzie można powiedzieć za półtora roku, gdy zakończy się Sezon Polski w Wielkiej Brytanii. Oficjalnie rozpocznie się w maju, faktycznie zaś - w połowie marca wystawą w Tate Britain w Londynie pokazującą związki między brytyjskim symbolizmem i polskim modernizmem.

W planach na kolejne miesiące jest min. ekspozycja przypominająca dorobek osiadłego po II wojnie w Anglii Feliksa Topolskiego, a przede wszystkim bogata prezentacja współczesnej sztuki w najlepszych galeriach Londynu i innych miast. Pokażemy naszą czołówkę: Pawła Althamera, Mirosława Bałkę, Roberta Kuśmirowskiego czy mieszkającą w Londynie Gośkę Macugę, która w ub. roku była nominowana do prestiżowej nagrody Turnera.

Teatr Biuro Podróży pojedzie w sierpniu z dwoma własnymi przedstawieniami ("Carmen funebre" i "Świniopolis"), a z National Theatre przygotuje wspólną premierę szekspirowską. W londyńskiej sali Barbican Grzegorz Jarzyna pokaże "4.48 Psychosis" Sary Kane, a na festiwalu w Edynburgu swój kolejny spektakl z TR Warszawa, "2007: Macbeth" [na zdjęciu].

Muzyczną część programu rozpocznie kwietniowy recital Rafała Blechacza w Londynie. Kilka dni później z koncertem wystąpi NOSPR, a na festiwalu w Canterbury Krzysztof Penderecki będzie dyrygował swą "Pasją według św. Łukasza". Na finał w 2010 r. szykowany jest recital Krystiana Zimermana oraz wykonanie przez chór i orkiestrę BBC wielkiego "Requiem" Romana Maciejewskiego.

- Wierzę, że wszystkie zamierzenia uda się zrealizować, choć jeśli złoty będzie słabnąć, to zaplanowany fundusz będzie w rzeczywistości mniejszy - mówi Paweł Potoroczyn. - Z drugiej strony kryzys może spowodować, że uda się wynegocjować niższe stawki za akcję promocyjno-marketingową, którą chcemy przeprowadzić z rozmachem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji