Artykuły

Warszawa. "Kupiecz" czyli wykład inscenizowany w IT

Już nie wykład, a jeszcze nie spektakl. W piątek, 16 stycznia, w Instytucie Teatralnym reżyser Michał Zadara i teatrolog Paweł Sztarbowski w formie "performing lecture" przedstawią "Kupcza" Mikołaja Reja - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej Stołecznej.

Nowa forma prezentowania dramatów - "performing lecture", czyli inscenizowany wykład - ma być wizytówką Instytutu Teatralnego. - Nie jesteśmy teatrem, więc nie chcemy dawać premier. Nie jesteśmy też jednostką ściśle naukową, więc wykłady to nie nasza domena. Chcieliśmy znaleźć formę, która leży pośrodku i łączy środowisko artystyczne z naukowym - opowiada Paweł Sztarbowski z Instytutu Teatralnego. Inscenizowane wykłady będą poświęcone zapomnianym, trudnym do wystawienia dramatom. Spotkania będą przygotowywały duety - naukowiec i reżyser. Co dokładnie wydarzy się na takim "wykładzie", zależy od inwencji prowadzących: mogą zaprosić aktorów i przygotować próbę czytaną, pokazać film, opowiedzieć o dramacie. - Zależy nam, żeby sprawdzić, co interesującego można znaleźć dziś w tych sztukach, w jaki sposób je przedstawiać - mówi Paweł Sztarbowski.

Pierwszy spektakl-wykład ma przybliżyć "Kupcza" Mikołaja Reja. - To zaskakujące, że ten dramat Reja, którego uważamy za ojca mowy polskiej, nigdy nie był wystawiony - mówi Paweł Sztarbowski. - To sztuka bardzo bogata: we fragmentach napisana jarmarcznym, frywolnym językiem, chwilami antyklerykalna, a równocześnie bardzo poetycko opisująca rozpacz i lęk przed śmiercią. Cieszę się, że zainteresował się nią Michał Zadara, bo jest to reżyser, który chętnie sięga do zapomnianych tekstów - dodaje Paweł Sztarbowski.

Przed wykładem autorzy spotykali się na próby, dzielili materiałem, który mają przedstawić. Będą opowiadać i wykorzystają projekcje komputerowe. Premiera ich "performing lecture" miała miejsce w krakowskim Starym Teatrze, gdzie Zadara będzie pracował nad tą sztuką.

Piątkowe spotkanie to początek cyklu, którego kolejne odsłony pojawią się wiosną. W kwietniu zostanie przedstawiony "Mahomet, czyli fanatyzm" Woltera, a od maja Instytut zacznie prezentację 20 dramatów Juliusza Słowackiego. Do udziału w projekcie zaproszono reżyserów, m.in.: Andrzeja Żuławskiego, Annę Augustynowicz, Jana Klatę, oraz teoretyków sztuki, m.in.: Kazimierę Szczukę, Pawła Goźlińskiego, Dariusza Kosińskiego.

***

"Kupiecz", 16 stycznia, godz. 19. Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji