Artykuły

Danuta Stenka przeczytała Ewangelię po kaszubsku

W wejherowskiej kolegiacie odbyło się spotkanie z cyklu Verba Sacra - Modlitwy Katedr Polskich. Ewangelię według św. Mateusza po kaszubsku czytała znana aktorka Danuta Stenka. Widowisko, w tym roku zorganizowane w nowej oprawie, bardzo przypadło do gustu wszystkim widzom - pisze Joanna Kielas w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

- Byłam kiedyś na pierwszej Verbie, ale ta obecna wersja jest nie do poznania - mówi Aleksandra Czuryło, wejherowianka. - W świątyni zamontowano profesjonalne oświetlenie, takie jak na koncertach, które dodaje emocji całemu spektaklowi. Były telebimy, dzięki którym osoby siedzące nawet w najdalszych rzędach kościoła widziały panią Stenkę. No i supermuzyka, elektroniczna, kontrastująca z potężnym głosem wokalistki Weroniki Korthals. Jak dla mnie super. Wpadłam do kościoła tylko na chwilę, a zostałam do końca.

Verba Sacra była poprzedzona komentarzem o. dr. hab. Adama Ryszarda Sikory.

- Po trzech pierwszych edycjach, w których prezentowane były teksty ukazujące wielowiekową historię biblijną, od dwóch lat czytane są obszerne fragmenty tekstów Ewangelii, tłumaczone z oryginalnego języka greckiego - tłumaczy o. Sikora. - Praca nad przekładem Ewangelii według św. Mateusza na kaszubski trwała osiem miesięcy.

Autorami muzyki do Verby Sacry 2009 są Tadeusz Korthals (northstudio) i Cyprian Wieczorkowski (Lud Hauza). Zainspirowani słowem biblijnym wykorzystali rozległą paletę barw brzmieniowych.

Usłyszeliśmy liryczne pejzaże grane na instrumentach strunowych (utwór "Błogosławieni" z wokalistką z Kaszub Weroniką Korthals), a także bardzo dynamiczne uderzenia etnicznych bębnów, którym towarzyszyły kaszubskie perkusjonalia - diabelskie skrzypce (utwór "Sąd Ostateczny").

Lud Hauza - grupa producencka wystąpiła w składzie: Cyprian Wieczorkowski - elektronika, Weronika Korthals - śpiew, violin, Zdzisław Ejsmondt - drums, Tadeusz Korthals - instrumenty klawiszowe, perkusjonalia.

Realizację cyklu Verba Sacra rozpoczęto w Poznaniu w 2000 roku, w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. Prapremiera odbyła się w najstarszej świątyni polskiej - bazylice archikatedralnej pw. śś. ap. Piotra i Pawła.

W Wejherowie przedsięwzięcie zrealizowano już po raz szósty. Od początku odbywa się w kolegiacie - najstarszym w mieście kościele.

Na zdjęciu: Danuta Stenka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji