Artykuły

Trójmiasto. Lutowy wysyp premier

Początek roku nie obfitował w wydarzenia premierowe. Dlaczego? Bo trójmiejskie sceny szykowały się do lutowej ofensywy.

Najdłużej, bo od początku sezonu, na nowości czekali widzowie Teatru Miejskiego w Gdyni. W ramach rekompensaty gdyńska scena dramatyczna rozpoczyna sezon spektaklem opartym na klasyce najwyższych lotów. "Urodziny Stanleya" [na zdjęciu - próba] to jeden z wczesnych tekstów Harolda Pintera - laureata literackiej Nagrody Nobla w 2005 roku. Typowy dla Pintera dramat, oparty na świetnych dialogach, napięciu w relacjach między bohaterami i niedopowiedzeniach, realizuje doświadczona reżyserka, Barbara Sass.

Pomimo przeszło 50 lat, jakie minęły od światowej prapremiery "Urodzin Stanleya", tekst ten właściwie nie potrzebuje uaktualnienia. Pinter w mistrzowski sposób budował sytuacje pełne zagrożenia, które rozbrajał szczerym, oczyszczającym, niekiedy histerycznym śmiechem. Nieprzypadkowo jego dramaty zyskały miano "komedii zagrożeń".

Państwowa Opera Bałtycka inauguruje nowy rok nietypowym wydarzeniem. Trzech choreografów przygotowało po jednej jednoaktówce, składających się na baletowy "Men's dance", czyli męskie spojrzenie na taniec. "Men's dance" jest więc trzyczęściową pracą zbiorową, choć choreograficzne trio: Wojciech Misiuro - Jacek Przybyłowicz - Roman Komassa nigdy wcześniej wspólnie nie pracowało.

"Tamashi" Wojciecha Misiury zainspirowane jest kulturą japońską - wśród zaproszonych do udziału tancerzy znajdują się trzej członkowie założonego przez Wojciecha Misiurę, nieistniejącego już Teatru Ekspresji - Krzysztof Baliński, Andrzej Chorab oraz Jacek Krawczyk.

"Kilka krótkich sekwencji" Jacka Przybyłowicza jest nowym wcieleniem widowiska, które Przybyłowicz przygotował wspólnie z Katarzyną Koryzną dla Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Nietypowe równouprawnienie projekcji wideo Koryzny i choreografii tanecznej przygotowanej przez Przybyłowicza ma jeden temat - ciało w ruchu.

W "Tango Life" Roman Komassa, kierownik baletu Opery Bałtyckiej, przedstawi miłość dwojga ludzi przy pomocy niemal całego zespołu baletowego gdańskiej Opery. Czy te zupełnie odrębne sekwencje złożą się w jeden wspólny obraz przekonamy się w pierwszej dekadzie lutego.

Teatr Wybrzeże rozpoczyna rok 2009 na wesoło. Przynajmniej "Łup" Joe Ortona zapowiada uśmiechy na widowni. Błyskotliwy, groteskowo-makabryczny dramat łączy komedię o farsowym zacięciu z surrealną intrygą kryminalną. Komedię pełną dowcipu sytuacyjnego, farsowych gagów i ciętych ripost na Scenie Kameralnej przygotowuje Iwo Vedral, młody reżyser na dorobku ("Łup" jest jego piątą samodzielną realizacją), znany bardziej z pełnienia funkcji asystenta reżysera podczas słynnych przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego ("Hamlet", "Bachantki", "Oczyszczeni", "Burza"). To propozycja dla tych, którzy cenią humor pokroju "Zwyczajnych szaleństw" według "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego, prezentowanej przez Wybrzeże od dobrych kilku lat.

Sopocka Scena Off de BICZ w lutym zaprezentuje odważny spektakl, nawiązujący do tragicznych wydarzeń z niedalekiej przeszłości. "Gaz" powstał w oparciu o pomysł i scenariusz Szymona Wróblewskiego. Jego inspiracją stał się atak terrorystyczny na moskiewski teatr na Dubrowce podczas musicalu "Nord Ost". Wróblewski przeniósł akcję dramatu do czasów antycznych - Czeczeńców zastąpili Spartanie, a atakowanym imperium nie jest Rosja, tylko Rzym. Spektakl jest koprodukcją Teatru Brama z Goleniowa oraz sopockiego Teatru Off de BICZ. Reżyserski dwugłos Ewy Ignaczak i Daniela Jacewicza zrealizują aktorzy Teatru Brama wsparci Idą Bocian z Sopockiej Sceny. Realizatorzy zapowiadają, że publiczność będzie integralnym uczestnikiem widowiska.

Kalendarium wszystkich trójmiejskich premier teatralnych w lutym:

6.02 - Men's Dance, choreografia: Wojciech Misiuro, Jacek Przybyłowicz, Roman Komassa, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku

7.02 - Urodziny Stanleya, reż. Barbara Sass, Teatr Miejski w Gdyni

13.02 - Łup, reż. Iwo Vedral, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

13.02 - Cabaret, reż. Joanna Knitter, Maybe Theatre Company

14.02 - Wesele Figara, reż. Marek Weiss, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku

20.02-21.02 - Powiększenie, choreografia: Joanna Czajkowska, Sopocka Scena Off de BICZ

27.02-01.03 - Gaz, reż. Ewa Ignaczak, Daniel Jacewicz, Sopocka Scena Off de BICZ

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji