Artykuły

Wspomnienie: Bohdan Cybulski (1946-2001).

Na starym bródnowskim cmentarzu w Warszawie, chyląc czoło nad urną z prochami reżysera Bohdana Cybulskiego, myślałem nie o tym, że odszedł, ale o tym, co po sobie zostawił.

Cybulski, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i Wydziału Reżyserii w PWST w Warszawie, miał w sobie rzadkie wyczucie stylu i smaku wobec sztuki plakatowej i często zaniedbywanego afisza oraz innych kompozycji drukarskich. W Teatrze Nowym w Warszawie wszystkim aktorom zamiast fotografii reklamowych zafundował portrety malowane przez mistrza tego gatunku - Waldemara Świerzego. Anonimowe kompozycje drukarskie, jak afisz czy telegram, dowartościował. Zaprosił do współpracy projektowej znakomitych typografów - Marka Goebla, Krzysztofa Tyczkowskiego i Krzysztofa Jerominka. Tymi decyzjami Cybulski uratował wielu od nieleczonej choroby cywilizacyjnej XX wieku - braku higieny wizualnej -jak powiadał Roman Cieślewicz.

Cybulski zostawił po sobie ważne dla historii teatru wystawy pokazywane w galeriach, które powoływał w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, w Teatrze Nowym w Warszawie i Powszechnym w Łodzi. Zgromadził dokumentację wizualną dotyczącą Witkacego, Mrożka, Różewicza, Gombrowicza i Majakowskiego. Inspirował i popierał ogólnopolskie działania plakacjonerów, którzy pokazywali w teatrach indywidualne kolekcje. U Cybulskiego mieli wystawy swych zbiorów: Anna Chodakowska, Krzysztof Dydo, Barnaba Klitenik, Edmund Lewandowski, Florian Zieliński oraz Zdzisław Schubert i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Dokonania teatralne Bohdana Cybulskiego są utrwalone, bowiem jury VIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie postanowiło 7 października 2001 r., aby do nagród regulaminowych dołączyć nową Nagrodę Honorową im. Bohdana Cybulskiego. W ten sposób zachowana zostaje pamięć o osobie, która dla plastyki teatralnej położyła widoczne i trwałe zasługi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji