Artykuły

"Kameleonowy Karol Frycz

"Kameleonowy Karol Frycz" to tytuł wystawy poświęconej temu znanemu polskiemu malarzowi i scenografowi. Można zwiedzać ją w Muzeum Okręgowym - Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu. - Karol Frycz jest postacią w szczególny sposób związaną z Sandomierszczyzną - mówi Bożena Wódz, komisarz wystawy.

Początki tego związku sięgają 1900 roku, kiedy ojciec artysty Kazimierz Frycz objął majątki dzierżawne w Zapuście pod Zawichostem i Czyżowie. Karol Frycz był wtedy studentem Akademii Krakowskiej. Jego związek z miejscem urodzenia trwał bardzo długo, do wybuchu I wojny światowej. Dzięki koneksjom rodzinnym z rodziną Targowskich ksiądz Józef Rokoszny, założyciel Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, miał sposobność poznać Frycza, jego wczesne prace, m.in. projekt polichromii w kościele św. Marii Magdaleny w Szczucinie zrealizowany z ogromnym powodzeniem. Nowością, którą wprowadził, było połączenie dekoracji młodopolskiej z architekturą typu renesansowo-barokowego. Na zaproszenie ks. Rokosznego zastosował to później w kaplicy Matki Bożej Różańcowej w kościele św. Jakuba w Sandomierzu, pracując nad jej wystrojem - podkreśla Bożena Wódz. Jak dodaje, Frycz w latach 1910-1914 wykonał również szereg realizacji w sandomierskich kościołach: św. Jakuba, Św. Ducha, św. Michała, katedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, jako projektant, malarz, freskarz i konserwator.

Wystawa w Sandomierzu daje okazję do przeniesienia się wyobraźnią do Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie od 1913 roku aż do wybuchu II wojny światowej Karol Frycz tworzył prace scenograficzne, m.in. do "Księcia niezłomnego" Pedra Calderona de la Barca, "Burzy" Szekspira, "Irydiona" Krasińskiego, "Bolesława Śmiałego" Wyspiańskiego, "Chorego z urojenia" Moliera, "Pana Jowialskiego" Fredry. Wśród rysunków i grafik znalazły się satyryczne ilustracje do "Teki Melpomeny" oraz zaproszenia i programy imprez w Jamie Michalikowej. Nie zabrakło również obrazów z dalekich wędrówek do Japonii, Chin, Szanghaju.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog wydany przez Muzeum Teatralne w Warszawie. Wystawa "Kameleonowy Karol Frycz" potrwa do 31 maja br., następnie przekazana zostanie do Gdańska. Eksponaty prezentowane na niej pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, wypożyczone też zostały od rodziny artysty, osób prywatnych oraz wielu instytucji muzealnych i naukowych, a ponadto uzupełniają je pamiątki sandomierskie z Muzeum Okręgowego i Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji