Artykuły

Kraków. Trzy dni o Grotowskim

Jutro rozpoczyna się w Krakowie trzydniowa międzynarodowa konferencja "Grotowski: samotność teatru. Dokumenty, konteksty, interpretacje", zorganizowana przez Katedrę Teatru Uniwersytetu Jagiellońskiego, PWST i Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.

Przypomnijmy - obecny rok decyzją Sejmu poświęcony jest Jerzemu Grotowskiemu, który, zanim zyskał światową sławę, zdobył w 1960 roku dyplom krakowskiej szkoły teatralnej i reżyserował w Starym Teatrze.

W trzydniowej sesji weźmie udział wielu współpracowników Grotowskiego z lat 70. i 80. - m.in. Jairo Cuesta, Pierre Guicheney, Renata M. Molinari, Francois Liege, Teo Zbigniew Spychalski - oraz jego najbliższy współpracownik Ludwik Flaszen. Jutro o godz. 17.30 w PWST da on wykład "Uwagi o samotności", w czwartek w Collegium Maius UJ poprowadzi obrady, a w piątek wygłosi orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

Jutro też, o godz. 19 w PWST będzie wyjątkowa okazja zobaczenia filmu "Książę Niezłomny", zarejestrowanego piracko, bez aprobaty Grotowskiego, który nie zgadzał się na zapis filmowy, z jego legendarnego spektaklu.

Podczas sesji (czwartek, 17.30 PWST) zostanie także pokazany film Krzysztofa Renika i Elżbiety Dziuk-Renik z Indii, kraju dla Grotowskiego tak ważnego, że wyraził wolę rozsypania swoich prochów nad górą Arunczala.

Wśród autorów wykładów poświęconych twórcy Teatru Laboratorium są również Virginie Magnat (kobiety u Grotowskiego), Krzysztof Pleśniarowicz (relacje Kantora i Grotowskiego; panowie, jak wiadomo, się nie znosili), Aldona Jawłowska (Grotowski i kontrkultura), Grzegorz Niziolek ("Akropolis"), Beata Guczalska (stosunek do Grotowskiego polskiego środowiska teatralnego, którego część traktowała go jak hochsztaplera).

W czwartek po południu (16.30, PWST) odbędzie się spotkanie poświęcone książkom krakowianina Tadeusza Kornasia "Aniołom i światu widowisko. Szkice i rozmowy o teatrze" oraz Grzegorza Ziółkowskiego "Guślarz i eremita. Jerzy Grotowski: od wykładów rzymskich (1982) do paryskich (1997-1998)".

Konferencji towarzyszy wystawa "Półwiecze Teatru Laboratorium", eksponowana na Plantach przy Collegium Novum UJ.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji