Artykuły

Jelenia Góra. Teatr Zdrojowy do odnowy

Mamy dwa lata na przywrócenie tej perełce architektury dawnego blasku i uczynienie z niej jednego z najnowocześniejszych teatrów w Polsce - mówił wczoraj o Teatrze Zdrojowym Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji.

Okazja to uroczysta sesja inaugurująca największą inwestycję modernizacyjną zabytków w Cieplicach: modernizację Teatru Zdrojowego. Pozwolą na no to środki uzyskane z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. - Projekt będzie realizowany przy wsparciu Islandii, Lichtensteinu oraz Norwegii. Pomoże także budżet miasta - mówiła Jowita Jeleńska przedstawiając zagadnienie gościom.

Wśród nich byli: zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk, Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, Henryk Gradkowski, rektor Kolegium Karkonoskiego i jego kanclerz Grażyna Malczuk, dyrektorka II LO Jadwiga Dąbrowska, naczelniczka wydziału kultury urzędu miasta Irena Kempisty i wielu innych przedstawicieli miasta oraz inwestora. Zauważyliśmy także byłego architekta miejskiego Mirosława Jaskólskiego.

- Teatr Zdrojowy zbudowano przez dwa lata siłą rąk ludzkich (1835-36), teraz mamy również dwa lata, aby go zmodernizować z użyciem najnowszych technologii - wyjaśniał Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. Przedstawił gościom konferencji historię obiektu: jego wzloty, oraz upadki. - Najgorzej było po 1945 roku, kiedy wyposażenie teatru rozkradziono, a sam obiekt pozbawiony drzwi i okien popadł w ruinę - mówił B. Nauka.

Budynek ratowano na początku lat 60. - Wiele części stolarki pochodzi z odzysku z innych budynków. Zmieniono też wystrój malarski środka sali oraz części foyer. Głównym konserwatorem był artysta malarz Stanisław Brodziak, który odnowił polichromie na plafonie. Pozostałe zamieniono na dzieła jego pędzla. Dokładniej: zostały zaklejone. - Wcześniej polichromie były turkusowe. Chcemy wrócić do oryginalnego wystroju sali - mówi Bogdan Nauka.

Z harmonogramu prac wynika, że początek "ciężkich" robót przypadnie na czerwiec lub lipiec. Wtedy teatr zostanie zamknięty. Część sali trzeba będzie rozebrać: scenę łącznie za stropem oraz widownię, która wciąż trzyma się na drewnianych XIX-wiecznych dźwigarach. - Będziemy też musieli naprawić błędy z lat 60., kiedy to ciężkie stalowe konstrukcje oparto na drewnianej strukturze budynku - usłyszeliśmy.

Jak podkreślił Bogdan Nauka, szczegółowego harmonogramu nie ma, bo realizatorzy modernizacji nie wiedzą, na jakie przeszkody lub znaleziska napotkają. Gmach jest wiekowy: może kryć w sobie różne zagadki. Wiadomo, jaki będzie finał: nowoczesna sala z pomieszczeniami dla akustyka i elektryka na balkonie, ukrytymi reflektorami i orkiestrionem z zapadnią. - Pozwoli nam to na realizację w teatrze form muzycznych: opery, czy operetki - zapowiada dyrektor Nauka. Będą też nowoczesne fotele. Dziś publiczność narzeka na wpijające się w wiadomą część ciała zdezelowane siedziska kinowe pochodzące z lat 60. minionego wieku.

- Wzorem dla mnie jest teatr królewski z jednego z miast w Szwecji - usłyszeliśmy od Bogdana Nauki. - Jest nieco starszy od Teatru Zdrojowego i nic - poza technicznymi sprawami - się tam nie zmieniło. To taka żywa skamienielina. A nasz teatr jest trzecim co do wartości takim zabytkiem w Polsce. Warto o tym pamiętać - mówił szef ZTA.

Cała inwestycja ma kosztować 2. 739. 828 euro przy wkładzie z MFOG 1.918.357 euro. Bogdan Nauka podkreślił, że nie jest przypadkiem, iż część pieniędzy pochodzi z Norwegii. Sam szef teatru lobbował pomysł podczas spotkań Magic Net w Bratysławie, w których brał udział także teatry skandynawskie. Norwegom spodobał się pomysł, tym bardziej, że w Karpaczu jest kościół Wang, a w okolicy - Pawilon Norweski. W tamtejszych mediach sporo mówiło się o kawałku Norwegii w Jeleniej Górze, co na pewno pomogło w uzyskaniu wsparcia.

Po konferencji jej uczestników oraz młodzież zaproszono na sztukę "Dekameron", afiszowy spektakl ZTA, w którym aktorzy przenoszą się z zadżumionej Florencji do wioski, gdzie uprawiają zmysłowe igraszki słowne. Wiele wskazuje na to, że za dwa lata tę sztukę obejrzymy w zmodernizowanych wnętrzach Teatru Zdrojowego w blasku turkusowych polichromii

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji