Artykuły

Pontedera. Spadkobiercy Grotowskiego

Pontedera we włoskiej Toskanii kojarzy nam się z nazwiskiem Jerzego Grotowskiego. Do dziś jednak związki tego miasta z Polską są niezwykle silne.

Jerzy Grotowski zmarł w Pontederze w 1999 roku. Jego prochy rozsypano w Indiach nad Arunaczalą, świętą górą Sri Ramany Maharishiego. Stwierdzenie, że żyje nadal we Włoszech, nie jest jednak tylko metaforą. - Przede wszystkim pozostali po nim spadkobiercy, których sam wyznaczył - mówi "Rz" Roberto Bacci [na zdjęciu], prezes Fundacji Pontedera-Teatr.

Młodziutki włoski reżyser awangardowych przedstawień teatralnych w 1975 roku pojechał na Biennale do Wenecji, aby spotkać polskiego guru. Pozostał mu wierny do dziś. W roku 1982, kiedy Grotowski opuścił Polskę i osiedlił się w USA, protestując w ten sposób przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, Roberto Bacci zaprosił go do powrotu do Europy, oferując możliwość zamieszkania i pracy w Pontederze. W ten sposób narodziły się Warsztaty Grotowskiego, przekształcone w działające obecnie Warsztaty Jerzego Grotowskiego i Thomasa Richardsa. Aż do ostatnich chwil życia polski twórca znalazł w Pontederze nie tylko miejsce pracy, ale także serdecznych opiekunów w trudnych chwilach choroby. Obok Bacciego i Richardsa należała do nich Carla Pollastrelli.

Współpraca Pontedery z Polską nie ogranicza się jednak do Grotowskiego i jego spuścizny. W toskańskim miasteczku prezentował się Stary Teatr z Krakowa ze spektaklami "Anastazja Filipowna" oraz "Zbrodnia i kara" według Dostojewskiego w inscenizacji Andrzeja Wajdy. Często bywa tu Akademia Ruchu Wojciecha Krukowskiego, a ostatnio także Teatr Gardzienice. W 1999 roku nawiązała się współpraca Fundacji Pontedera z warszawskim Studium Teatralnym Piotra Borowskiego. Jej owocem był spektakl "Człowiek", prezentowany w Pontederze i we Florencji podczas festiwalu "Fabbrica Europa". Duszą tych wszystkich przedsięwzięć pozostaje Roberto Bacci, który - podobnie jak Carla Pollastrelli - odznaczony został tytułem "Zasłużony dla kultury polskiej". - Więcej od Polaków wziąłem, niż mogłem im dać - powiedział "Rz" podczas uroczystości wręczenia tej nagrody w Instytucie Polskim w Rzymie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji