Artykuły

Warszawa. Dyskusja i warsztaty "Scena powidoków. Pamięć w teatrze" w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza dziś na dyskusję i warsztaty z cyklu "Scena powidoków. Pamięć w teatrze".

Autorką tego cyklu wykładów połączonych z warsztatami i dyskusjami z widzami jest reżyserka Weronika Szczawińska. Jego celem - zbadanie pamięci i niepamięci w polskim teatrze drugiej połowy XX w.

W czwartek tematem rozmowy będzie badanie obszarów wykluczenia i amnezji oraz wspomnienia traum w teatrze polskim. Widzowie spróbują się zająć tymi problemami na podstawie wybranych prac Jerzego Grotowskiego i Józefa Szajny.

Jak pisze autorka cyklu - nacisk zostanie położony na związek sztuk performatywnych z pamięcią historii powojennej, zwłaszcza jej "przeklętych" obszarów, ale też na nowoczesny proceder "prywatyzowania historii".

Weronika Szczawińska reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, a obecnie jest doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Do tej pory zrealizowała dwa spektakle: "Nie-pamięć", czyli część tryptyku "Wyzwolenie - Próby" w Teatrze Polskim w Warszawie, oraz "Jackie. Śmierć i księżniczka" na podstawie tekstu Elfriede Jelinek w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

"Pamięć przeklęta" w cyklu "Scena Powidoków. Pamięć w teatrze", Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, wstęp wolny, informacje: tel. 02... , zapisy: pawel.sztarbowski@instytut-teatralny.pl, czwartek (16.04), godz. 17

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji