Artykuły

Kraków. "Kabaret filozoficzny" Tischnera w nieco zmienionej wersji

Czy ktoś jest w stanie wyobrazić sobie Dni Tischnerowskie bez filmu lub spektaklu Artura "Barona" Więcka? My nie - i dobrze, bo takiej atrakcji również w tym roku nie zabraknie.

Stali bywalcy imprezy na pewno pamiętają. Spektakl "Kabaret filozoficzny, czyli wariacje tischnerowskie" specjalnie z okazji 7. Dni Tischnerowskich. Formalny pomysł na przedstawienie, które dwa lata temu zostało zaprezentowane na scenie Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, jest prosty, w ciągu godziny odtworzony zostaje jeden wieczór z życia księdza prof. Józefa Tischnera. Bohater pisze, rysuje, rozmyśla. A widz, oprócz scen realistycznych, obserwuje także, co dzieje się w jego głowie.

- Tischner nie zostawił gotowego materiału scenicznego - wyjaśnia "Baron". - Jako filozof pracował w żywiole prawdy, a scena to żywioł piękna. W jego twórczości nie ma wielu rzeczy, które nadają się do przełożenia na język teatru. Bazą dramaturgiczną stała się dla nas "Historia filozofii po góralsku", bo są tam dialogi, sceny, postacie. Ale w tę bazę wpasowaliśmy jeszcze inne teksty Tischnera, a także wiersze góralskie (np. Wandy Czubernatowej) oraz napisane przeze mnie dialogi.

Całość ilustruje muzyka Jana Kantego Pawluśkiewicza, która wzięła się ponoć bardziej z wyobraźni niż z Podhala, ale mimo to nie brakuje w niej góralskich przyśpiewek. A te - jak zaznacza kompozytor - najlepiej śpiewa się a cappella, bo "można wtedy drzeć mordę, jak trzeba".

Kto występuje? Rzeczywiste postacie grane przez samych siebie oraz aktorzy, m.in. Krzysztof Globisz i Jerzy Trela. Znani już z serialu na podstawie "Historii filozofii po góralsku" po raz kolejny będą musieli wykazać się swą znajomością gwary. Dla Globisza nauka jej była porównywalna ze zgłębianiem języka chińskiego, ale o Treli nawet sam Tischner mawiał: "Gado tak jak jo".

"Kabaret filozoficzny" w nieco zmienionej wersji będzie miał premierę 20 kwietnia o godz. 19 w teatrze STU.

Bilety w cenie 60 zł w kasie teatru STU, tel. 4812 422 27 44, e-mail: organizacja.widowni@sce-nastu.com.pl

Lęk i nadzieja 9. Dni Tischnerowskie Kraków Czwartek 16 kwietnia 2009 .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji