Artykuły

Toruń. Premiera dla dorosłych u Horzycy

W sobotę w Teatrze im. Wilama Horzycy polska prapremiera "Eine kleine Nachtmusik". Dramat współczesnej austriackiej pisarki Silke Hassler zainscenizował Paweł Szkotak [na zdjęciu].

To już druga w 2009 r. premiera w największym toruńskim teatrze, której motywem przewodnim jest miłość. Ostatnia inscenizacja w reżyserii Iwony Kempy "Ślubuję ci miłość i wierność" pokazała uczucie zniszczone przez czas i zdradę. W "Eine kleine Nachtmusik" także zobaczymy ciemną stronę namiętności. - Zdaniem Hassler, w chorym społeczeństwie miłość też jest chora - mówi Szkotak. - Wokół siebie gołym okiem widzimy zarazki szaleństwa. Dzisiaj trudno jest budować relacje z innymi ludźmi, ciężko jest odnaleźć siebie, a co za tym idzie, także miłość. Artystka przypomina, że uczucie może być wyniszczające i toksyczne.

Bohaterką spektaklu jest skrzypaczka Anna, która - po rozstaniu ze swoim partnerem - odbywa na wpół magiczną podróż w poszukiwaniu swojej tożsamości i prawdy. Kobieta spotyka się z kilkunastoma postaciami. - To przekrój społeczeństwa - tłumaczy reżyser. - Austriaczka odnosi się do niego bardzo krytycznie. Jest dla nas bezlitosna. Ciekawe jest jednak to, że jej bohaterowie dają się lubić i mają do powiedzenia wiele mądrych rzeczy. W utworze nie brakuje również ironii i humoru, a to zawsze ociepla atmosferę.

W przedstawieniu wystąpi czterech aktorów. Muszą odegrać role kilkunastu postaci. Szkotak zdecydował się na takie rozwiązanie, ponieważ chciał oddać pęd dzisiejszych czasów i presję, jakiej codziennie poddawani są ludzie. Aktorzy nie będą się przebierali w garderobach, ale na scenie. Nie ukryją się przed publicznością z powodu scenografii. Tworzy ją kilka rozbudowanych przezroczystych konstrukcji.

Silke Hassler pojawi się w sobotę w Toruniu. Spotkania z autorami dramatów inscenizowanych w Horzycy stają się powoli tradycją. 29 marca gościliśmy Węgra Janosa Haya, który napisał "Ślubuję ci miłość i wierność".

Kim jest reżyser przedstawienia? Szkotak to legenda polskiego teatru alternatywnego. W 1988 r. założył w Poznaniu Teatr Biuro Podróży. Nazwa wielkopolskiego zespołu jest nieprzypadkowa. Jego spektakle oglądała publiczność kilkudziesięciu imprez kulturalnych i mieszkańcy wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. W 1995 r. grupa zdobyła nagrodę First Fringe na festiwalu w szkockim Edynburgu. To jeden z najbardziej prestiżowych laurów w świecie teatralnym.

Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19 na scenie na zapleczu. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji