Artykuły

Bydgoszcz. Maraton z Czechowem w Teatrze Polskim

Maraton teatralny złożony ze sztuk Antoniego Czechowa przygotowuje "Teatr polski" w Bydgoszczy. Początkiem przedsięwzięcia będzie sobotnia premiera "Trzech sióstr" w reżyserii Pawła Łysaka.

Celem projektu jest przygotowanie premier trzech dramatów Czechowa: "Trzech sióstr", "Czajki" i "Płatonowa" przez trzech reżyserów z jednym zespołem aktorskim. Wszystkie spektakle na początku lipca pokazywane będą publiczności w formie "maratonu" - jednego dnia, jedna po drugiej.

"To trzy różne spojrzenia na Czechowa i próba dotarcia do sedna jego twórczości za pomocą różnych narzędzi i różnych interpretacji teatralnych" - powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, organizującego przedsięwzięcie.

Oprócz szefa bydgoskiej sceny, spektakle reżyserować będą jeszcze Wiktor Rubin ("Czajka") i Maja Kleczewska ("Płatonow"). Celem przedsięwzięcia jest próba odpowiedzi na pytania o aktualność dramaturgii Czechowa.

- Czy Czechow jest jak gąbka i nasiąka dniem dzisiejszym? Czy jest "poetą kryzysu", czy raczej "poetą stabilizacji"? Należy go traktować jako mistrza beznadziei, czy raczej jako piewcę wszelkich przejawów życia? "Czechow Saga" to próba znalezienia Czechowa współczesnego - podkreślił Łysak.

Reżyser zapewnił, że podszedł do pierwszego spektaklu "z pietyzmem", ale nie trzymał się ściśle tradycji wystawiania "Trzech sióstr" w scenograficznych realiach mieszczańskiego salonu. - Nie będzie firanek, falbanek, wstążeczek. U Czechowa najważniejsza jest metafizyka" - dodał Łysak. Scenografia, przygotowywana przez Pawła Wodzińskiego, będzie wspólna dla wszystkich trzech spektakli.

Premiera "Trzech sióstr" odbędzie się w sobotę, a kolejnych spektakli "maratonu" 13 czerwca i 3 lipca. Całość, w formie trwającego prawie siedem godzin maratonu, zobaczyć można będzie 4 i 5 lipca. Dyrektor Teatru Polskiego zapewnia, że widzowie nie tylko będą mogli skorzystać z przerw między spektaklami, ale także zostaną zaproszeni na poczęstunek.

W ramach "Czechow Saga", Teatr Polski wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego przygotowuje również międzynarodową sesję naukową poświęconą Antoniemu Czechowowi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji