Artykuły

"Peer Gynt" Ibsena ianuguruje sezon w Ateneum

"Jeden z największych dramatów XIX wieku" - tak określał "Peer Gynta" A. Nicoli w "Dziejach dramatu", niemal w sto lat po powstaniu tej sztuki.

Współczesny krytyk, Bożena Frankowska w programie Teatru Ateneum określa postać tytułową sztuki jako "Evermana i Fausta XIX wieku", pisząc m. in. "Występujące w dramacie postacie, realne, fantastyczne i imaginacyjne, z jednej strony pełnią role zwierciadła, w którym bezustannie przegląda się charakter, myśli, uczucia, czyny Peer Gynta, a z drugiej - urastają do symbolu potęg dobra i zła - jak w średniowiecznym moralitecie - walczącym o bohatera". Akcja utworu pokazuje zdarzenia z życia Peer Gynta od wczesnej młodości do późnej starości, rozpoczyna się w pierwszych latach XIX wieku, gdy Peer Gynt ma lat 20 i rozciąga na lat... pięćdziesiąt!

Premierą dramatu Ibsena - 5 września - inauguruje nowy sezon Teatr Ateneum. Trzeba tu dodać, że ostatnią warszawską inscenizację tej sztuki oglądaliśmy w roku 1917 w Teatrze Polskim.

Przedstawienie reżyseruje MACIEJ PRUS (jednocześnie autor adaptacji scenicznej utworu). Nowy przekład jest dziełem ZBIGNIEWA KRAWCZYKOWSKIEGO, scenografię projektuje WOJCIECH KRAKOWSKI, a układy taneczne przygotowała WANDA SZCZUKA. W przedstawieniu występują: J. JĘDRYKA-CHAMIEC, B. RACHWALSKA. A. SENIUK, B. BAER, O. BILEWSKI, B. EJMONT. M. KOCINIAK, J. KOCINIAK, S. LIBNER, M. RUŁKA, A. SEWERYN. W roli tytułowej zobaczymy R. WILHELMIEGO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji