Artykuły

Wielka Brytania. Wystawa Kantora wydarzeniem festiwalu w Norwich

Otwarta dziś w Norwich we wschodniej Anglii multimedialna wystawa twórczości Tadeusza Kantora (1915-90) zatytułowana "Niemożliwa podróż: sztuka i teatr Tadeusza Kantora" została entuzjastycznie oceniona przez krytyków prasowych i teatralnych koneserów.

"Wystawa w Sainsbury Centre stawia sobie za cel zilustrowanie rozmachu i głębi jego tytanicznego talentu i z pewnością rozpali na nowo zainteresowanie artystą" - uważa Ian Collins, pisujący na temat sztuki wizualnej w "Guardianie" i "Independent".

- Dzięki Tadeuszowi Kantorowi udało nam się zaistnieć jako ośrodek teatru eksperymentalnego i wysoko ustawić poprzeczkę" - powiedział David Gothard, w przeszłości dyrektor artystyczny londyńskiego ośrodka Riverside Studios, gdzie po raz pierwszy w Anglii wystawiono "Umarłą Klasę" Kantora, tuż po jej wielkim sukcesie na festiwalu Fringe w Edynburgu w 1976 roku.

- Brytyjska widownia doceniła jego oryginalność i artystyczną charyzmę" - dodaje Gothard, który obecnie jest wicedyrektorem narodowego teatru irlandzkiego Abbey Theatre i wykładowcą Chelsea College of Art.

Wystawę "Niemożliwa Podróż" zorganizowano w Sainsbury Centre for Visual Arts w ramach dorocznego festiwalu sztuki współczesnej w Norwich (Contemporary Art Norwich 09) oraz polskiego festiwalu kulturalnego w W. Brytanii (Polska! Year) sponsorowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

- Wystawa ma charakter pionierski. Kantor jest rozpoznawany w świecie jako człowiek teatru, ale ta wystawa pokazuje go przede wszystkim jako twórcę wizualnego, jako twórcę obrazów i obiektów, jako artystę zupełnego - zaznaczył Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

"Niemożliwa Podróż" prezentuje inscenizacje Kantora - "Nadobnisie i koczkodany", "Umarłą Klasę" (na zdjęciu), "Balladynę", "Wielopole, Wielopole", obrazy, które Kantor malował do 1955 roku, gdy twórcom narzucono kanon socrealizmu, ścianę dwujęzycznych cytatów wyrażających artystyczne credo Kantora, fotografie i instalacje.

Równocześnie z wystawą twórczości Kantora w Sainsbury Centre prezentowana jest ekspozycja pt. "Spójrz na mnie teraz", złożona z prac 14 współczesnych polskich artystów młodego pokolenia z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Krakowa i Torunia. Zainteresowanie wzbudziły m.in. filmy Anny Molskiej, opowiadające na ekranie historię rosyjskiego konstruktywizmu i dwudziestowiecznej awangardy w Polsce z użyciem niepokojącej, rozdzierającej muzyki.

Obie wystawy czynne są do 30 sierpnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji