Artykuły

Warszawa. Zakończenie Roku Gombrowicza

Projekcja filmu dokumentalnego "Pisarz powieszony" zakończy we wtorek 4 stycznia Rok Witolda Gombrowicza, ustanowiony przez Sejm w setną rocznicę urodzin i 35-lecie śmierci pisarza. Pokaz filmu w Teatrze Rozmaitości o g. 19.

W całym kraju i za granicą odbywały się pokazy teatralne i sesje naukowe poświęcone Gombrowiczowi. Ukazało się wiele nowych książek na temat życia i twórczości pisarza, wznowiono także jego dzieła.

Zdaniem prof. Piotra Kłoczowskiego, wykładowcy na wydziale reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej - jedną z najważniejszych pozycji wydawniczych Roku Witolda Gombrowicza była ponowna publikacja jego dzienników w cenie dostępnej dla studentów.

Na uwagę zasługuje także biografia Witolda Gombrowicza autorstwa prof. Jerzego Jarzębskiego (Wydawnictwo Dolnośląskie). Książka zawiera wiele niepublikowanych dotąd zdjęć dokumentujących argentyński okres życia pisarza.

W Polsce i w świecie odbyły się także sesje naukowe. Jedną z najważniejszych zorganizowała biblioteka uniwersytecka w Yale, gdzie znajdują się archiwa Gombrowicza.

Za najważniejsze spektakle teatralne prof. Kłoczowski uznał: "Błądzenie" w Teatrze Narodowym w Warszawie w reżyserii Jerzego Jarockiego, "Ślub" wystawiony przez Teatr Mladinsko ze Słowenii, "Ślub" zrealizowany przez przez Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia, "Pamiętnik" w reżyserii Piotra Cieślaka i "Trans-Atlantyk" w wykonaniu Teatru Prowizorium.

Zdaniem Kłoczowskiego, sam Gombrowicz najbardziej byłby zadowolony ze znaczka z własną podobizną, który wydała Poczta Polska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji