Artykuły

Kraków. Dzieła Kantora w Lublanie

15 stycznia br. nastąpi zamknięcie wystawy "Tadeusz Kantor - Jego Teatr i Malarstwo. Osobiste wyjście poza granice estetycznego faktu", która prezentowana była w Muzeum Teatralnym i Galerii Miejskiej w Lublanie. Wystawę, zorganizowaną przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricotekę w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowenii, zwiedziło ponad tysiąc widzów.

"Wystawa w Lublanie miała charakter multipokazu. Sztuka Tadeusza Kantora zaprezentowana została w trzech osobnych, choć położonych w niedalekiej odległości, budynkach. () wszystkie trzy wystawy mając charakter całkowicie autonomiczny charakter składały się na pewna całość ideową, której założeniem było ukazanie słoweńskiej publiczności dzieła Kantora we wszystkich etapach rozwoju jego sztuki i jednocześnie w wielu aspektach jej zachowania w warunkach muzealnych. Człony tej multiekspozycji, na której pokazano blisko 200 eksponatów tworzyły: w Muzeum teatralnym prezentacja okresu Niezależnego Teatru Podziemnego (na którą złożyły się autorskie rekonstrukcje obiektów z lat 1942-1944, rysunki i reprodukcje unikalnego zapisu fotograficznego z przedstawienia Powrót Odysa z 1944 r.), w salach Galerii Miejskiej ukazano całą powojenną drogę artystyczną krakowskiego twórcy (poszczególne etapy egzemplifikowane były przez obiekty, obrazy, rysunki, instalacje), a w Galerii Fotografii zorganizowano wystawę zdjęć Maurizio Buscarino.

Ważnym uzupełnieniem tej wielowątkowej manifestacji były odbywające się w parterowej sali Galerii Miejskiej pokazy filmów prezentujących artystyczną biografię twórcy oraz fragmenty jego najsłynniejszych przedstawień teatralnych.() Wystawom w Lublanie towarzyszył jeden katalog 9w języku słoweńskim) przygotowany redakcyjnie i wydany przez strone słoweńską () multipokaz mógł zostać zrealizowany dzięki pomocy i wsparciu finansowemu ministerstw kultury obu krajów oraz Ambasady RP w Lublanie."

dr Lech Stangret, kurator wystawy w Lublanie

Na zdjęciu: Projekt scenograficzny do sztuki "Powrót Odysa", 1945.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji