Artykuły

Warszawa. Powstańcze "Dziady" Marcina Libera

Marcin Liber na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowuje multimedialny spektakl inspirowany tekstami m.in. Doroty Masłowskiej, Sylwii Chutnik i Moniki Powalisz - "Zawiadamiamy Was, że żyjemy. Dubbing 44".

To już tradycja, że Muzeum Powstania 1 sierpnia o północy zaprasza na widowisko przygotowane przez jednego z uznanych, ale często też kontrowersyjnego twórcę młodego pokolenia, np. Jana Klatę czy Pawła Passiniego. Tegoroczny spektakl powstaje w szybkim tempie. Sztukę na 65. rocznicę wybuchu Powstania pisała Dorota Masłowska, jednak autorka nie zdecydowała się pokazać jej w tym roku. Po spotkaniu z powstańcami uznała, że jej tekst nie jest jeszcze gotowy, aby w całości przedstawić go publiczności.

Muzeum zwróciło się więc do Marcina Libera, który dostał niełatwe zadanie przygotowania widowiska w dwa tygodnie. Artysta związany z poznańskim Teatrem UstaUsta, który w Warszawie pokazywał m.in. "Śmierć człowieka-wiewiórki" czy "ID", już cztery lata temu przygotowywał dla muzeum dobrze przyjęty spektakl "Gwiazdy spadają w sierpniu". Sięgnął wtedy po prawdziwe historie powstańcze z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tym razem na scenariusz złożyły się teksty Doroty Masłowskiej (fragmenty, które pisarka uznała za możliwe do pokazania), Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ("Szajba", "Walizka"), Moniki Powalisz ("Córka myśliwego"), Sylwii Chutnik ("Kieszonkowy atlas kobiet") i Magdaleny Fertacz - monolog napisany specjalnie na to wydarzenie. Reżyser z tekstów pięciu autorek wybrał fragmenty mówiące o pamięci.

- Zacząłem od tytułu tekstu Doroty Masłowskiej "Zawiadamiamy Was, że żyjemy". Dla mnie to krzyk, że my, duchy Powstania, ciągle istniejemy. Z zaświatów dobijają się ci, którzy mają pewne rzeczy niezałatwione. Jak w "Dziadach". Pokutują i proszą, żeby coś dla nich zrobić. Powstanie i jego historia budują naszą tożsamość, szczególnie tu, w Warszawie. Mieszkam na Powiślu w budynku, którego budowa została przerwana, bo trafiono na szczątki powstańcze. Mam świadomość, że mieszkam na cmentarzu - mówi reżyser.

Do tytułu Doroty Masłowskiej dopisał drugą część: "Dubbing 44". - Nie jesteśmy w stanie opowiedzieć o Powstaniu niczego swojego, bo to nie jest nasze doświadczenie. Możemy je zdubbingować, dać swój głos do cudzej historii - dodaje Liber.

W spektaklu wystąpi na żywo zespół Antigama, który nazywa swoją muzykę "heavy mental". Zagrają utwory ze swojego repertuaru, ale także muzykę napisaną specjalnie dla spektaklu, m.in. do piosenki do słów Doroty Masłowskiej "Zawiadamiamy Was, że żyjemy".

Grafiki i ilustracje do spektaklu przygotował Tymek Jezierski, multimedia Sylwester Łuczak, scenografię i kostiumy Jan Kozikowski. Wystąpią aktorzy: Małgorzata Rożniatowska, Agnieszka Podsiadlik, Anna Sroka, Stanisław Brudny, Mirosław Zbrojewicz, Leon Charewicz.

Premiera odbędzie się 1 sierpnia o północy w Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego. Od 2 do 7 sierpnia będzie można oglądać spektakle o godz. 22. Wstęp jest wolny, jednak należy wcześniej zarejestrować się na stronie: www.1944.pl/spektakl lub pod numerem telefonu: 669 49 51 47.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji