Artykuły

Częstochowa. Bardijewski z nagrodą prezdenta miasta

Jest muzyk, filmowiec, literat, malarz. Jest też działaczka, która pracę artystów wspiera i koordynuje. To oni podczas koncertu inaugurującego Dni Częstochowy odebrali nagrody za swoją pracę.

Tegoroczne Dni Częstochowy należy uznać za rozpoczęte. W czwartek w filharmonii przed orkiestrą symfoniczną stanęły dwie kobiety: za pulpitem dyrygenta Joanna Piaścik, a obok sopranistka Iwona Hossa. W programie wieczoru była muzyka operetkowa i musicalowa.

Tradycyjnie koncert inauguracyjny był okazją do ogłoszenia tegorocznych laureatów nagród prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury. Są przyznawane od 1991 roku. To forma docenienia związanych z miastem artystów i działaczy. Kapituła rozdziela je w pięciu kategoriach: teatr i film, literatura i historia, muzyka i taniec, sztuki plastyczne oraz upowszechnianie i ochrona kultury. W tym roku nagrody przyznała w każdej z nich.

Laureaci nagród

* Henryk Bardijewski dostał nagrodę w kategorii literatura i historia. Wychował się w Częstochowie, ale tworzy poza nią. Wybitny prozaik i dramaturg debiutował w 1952 roku na łamach "Szpilek". Wydał sześć tomów opowiadań i kilka powieści, m.in. "Rzut podkową", "Irytacje", "Wiek świateł". Jest autorem blisko 100 słuchowisk radiowych i kilkunastu sztuk telewizyjnych, a także cyklu kameralnych komedii telewizyjnych "Sceny domowe". Jego utwory przetłumaczono na kilkanaście języków. Przez lata pracował w Polskim Radiu w Warszawie - jako redaktor w dziale literackim, jako szef redakcji słuchowisk.

* Klarnecista Włodzimierz Gołębiowski obchodzi w tym roku 35-lecie pracy w filharmonii. Ma w dorobku tysiące koncertów, wielokrotnie był ich solistą. Jest założycielem i członkiem Kwintetu Instrumentów Dętych naszych filharmoników. Uczy w Zespole Szkół Muzycznych, prowadzi tam ceniony big-band. Jest też konsultantem klas klarnetu w szkołach muzycznych w Lublińcu, Oleśnie i Wieluniu. Juror wielu konkursów i wykładowca kursów mistrzowskich.

* Operator Krzysztof Jędrecki od ponad 20 lat jest związany z częstochowską redakcją Telewizji Polskiej. Nakręcił tysiące newsów, setki reportaży, kilkadziesiąt filmów dokumentalnych. Realizował zdjęcia do reportaży prezentowanych pod szyldem m.in. "Ekspresu reporterów", "Telekuriera", "Wokół wielkiej sceny". Zrealizował też dla redakcji muzycznej Jedynki oraz Telewizji Polonia relacje ze wszystkich dotychczasowych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Zdobył Grand Prix X Przeglądu Reportażu i Filmu Dokumentalnego Katowice 2009 za zdjęcia do filmu "Początek drogi". Współpracował m.in. z Tadeuszem Kijańskim, Łukaszem Wylężałkiem, Mariuszem Wojaczkiem.

* Anna Operacz od 1962 roku pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury, a od 1992 roku jest jego dyrektorką. Pod jej kierunkiem Ośrodek zdobył pozycję organizatora interesujących przedsięwzięć. Koordynuje projekty realizowane przez lokalnych animatorów kultury, promuje historię naszego regionu (np. dzieje światowej sławy rodzeństwa Reszków). Ma swój wkład w organizację miejskich przedsięwzięć, m.in. Światowego Kongresu Częstochowian, Europejskich Dni Kultury Ludowej.

* Obrazy Jacka Pałuchy znajdują się w galeriach i zbiorach prywatnych na całym świecie. Uczeń prof. Wiesława Szamborskiego zajmuje się też ilustracją, rysunkami satyrycznymi (m.in. dla "Gazety Wyborczej"), plakatem (do spektakli Teatru im. Mickiewicza). Projektował okładki na płyty kolegów i swoje, był przecież założycielem i liderem grup Formacja Nieżywych Schabuff, Furmanka, Superpałka & najeźdźcy z kosmosu.

Mecenas Kultury

Tytuł jest przyznawany od 1997 roku. Otrzymują go firmy i osoby, które szczególnie wspierają kulturę w mieście. W tym roku dyplom i towarzyszącą mu statuetkę odebrało już trzeci raz z rzędu Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Sobuczynie. W sezonie artystycznym 2008/2009 wspierało ponad 20 różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", Przegląd Przedstawień Istotnych "Przez dotyk", Spotkania Folklorystyczne "Z bliska i z daleka", Międzynarodowy Konkurs Fotografii Cyfrowej "CYBERFOTO", Ogólnopolski Konkurs Recytatorski "Sacrum w literaturze", Częstochowską Noc Kulturalną, Dni Częstochowy, a także premiery spektakli teatralnych, wystawy.

Nagrody z Warszawy

Koncert był także okazją do wręczenia wyróżnień ministra kultury. Decyzją Bogdana Zdrojewskiego odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymała Danuta Morawska, od lat związana z Zespołem Pieśni i Tańca "Częstochowa", a nagrody specjalne - malarz Tomasz Sętowski oraz choreograf Włodzimierz Kuca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji