Artykuły

Warszawa. Promocja tomiku poety i aktora Mariana Ośniałowskiego

W niedzielę 6 września w Klubie Księgarza odbędzie się promocja tomiku niemal nieznanego poety Mariana Ośniałowskiego. W jego wierszach znajdziemy subtelny portret Warszawy lat powojennych.

Marian Ośniałowski walczył w Powstaniu Warszawskim, był aktorem, mieszkał na Brzeskiej, sprzedawał kwiaty na ulicy, był murarzem i tragarzem, dawał lekcje francuskiego. Znaleziono go na ławce w paryskim Lasku Bulońskim z kartką, na której napisał, aby go pochowano w grobie dla bezimiennych. Zostały po nim wiersze i fragmenty prozy. Ukazały się w jednym tomie staraniem rodziny i Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Chocimów.

Marian Ośniałowski, nazwany przez bliskich Rysiem, urodził się w Chocimowie, majątku u podnóża Gór Świętokrzyskich. Był ubóstwianym przez matkę synem, dzieckiem wrażliwym i delikatnym. Od małego lubił poezję i muzykę, wcześnie zaczął pisać wiersze.

Po wojnie, która w pewnym momencie rzuciła go Warszawy, został aktorem. Grywał w teatrach od Sosnowca po Olsztyn. Jego warunki predestynowały go do ról amantów. A na takich w tamtym czasie nie było zapotrzebowania. Ośniałowski ponownie zamieszkał w Warszawie. W 1961 r. dostał stypendium na roczny pobyt we Francji. Już z niej nie wrócił, rok później popełnił samobójstwo.

Jego wiersze naznaczone są wpływami skamandrytów. Przesycone smutkiem, poczuciem osamotnienia. W dzienniku zanotował: "Nie wierzę w szczęśliwą miłość. Bardziej w wysublimowaną przyjaźń. Ale i ta zwodzi. Jesteśmy skazani na samotność".

W jego poezji jest też powojenna Warszawa, wyróżniająca się zwyczajnością, nieskażona socrealistyczną nutą. U niego "Na Bródnie piach po kostki./ Siwy piach do samego Żerania", a "Saska Kępa zielenieje", "Ulice - Radzymińska, Kawęczyńska, Grochowska/ brudne ulice Pragi, każda ma swoją dal", a "Na przedmieściach sinieje kapusta". I "W naszym kraju już się poezji nie nienawidzi/ Można ku niej czasami iść,/ Ulicą Kubusia Puchatka".

Marian Ośniałowski "Wiersze i proza", Starachowice 2008

Promocja tomiku poezji i prozy Mariana Ośniałowskiego - Klub Księgarza (Rynek Starego Miasta 22/24), niedziela godz. 12. Wiersze przeczyta Ksawery Jasieński, siostrzeniec autora i jeden z pomysłodawców wydania książki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji