Artykuły

Siennica Różana. Teatralna feta z Rejem

Nasz ci on jest" - tak o Mikołaju Reju myślą i czują mieszkańcy Siennicy Różanej. W sobotę wyprawią biesiadę.

Był rok 1531. Ojciec literatury polskiej w wieku 26 lat ożenił się z Zofią Kościeniówną. Ona wniosła mu w posagu wieś Kobyle i połowę Siennicy Różanej - gminę w powiecie krasnostawskim, którą zamieszkują dokładnie 4452 osoby. Sienniczanie z wójtem Leszkiem Proskurą na czele, co roku urządzają imprezę plenerowo-artystyczną "Z Rejem do Siennicy". Pierwsza była pięć lat temu, na jego urodziny. Odbył się wtedy pierwszy i jedyny spektakl "Żywot Józefa" Mikołaja Reja w reżyserii Wojciecha Siemiona, jednego z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych i telewizyjnych. - Po wystawieniu sztuki w Teatrze Narodowym zaprosiłem Wojciecha Siemiona, żeby zagrał to w Siennicy - opowiada Franciszek Piątkowski, jeden z organizatorów. - Potem zadzwonił po 10 dniach i powiedział twardo: "Nie zagram". Zimny pot mnie oblał, a on wtedy dodał: "Zrobię premierę specjalnie dla Siennicy".

Siennica na premierę zasłużyła, bo Rej spędził w niej swój najbardziej płodny literacko okres życia, tam też gospodarzył i się pieniaczył w trakcie licznych procesów. Tymi doświadczeniami, podpartymi mocą pióra, wniósł wkład do Rzeczpospolitej Babińskiej - tworu dowcipkującej szlachty(m.in. Jana Kochanowskiego i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego). Wyimaginowane państwo osadzone w podlubelskiej wsi, ku wesołości czytelników, obśmiewało Rzeczpospolitą Polską, którą rządzili rozbisurmanieni lenie i opoje. I właśnie ten zabawny, rubaszny wykwit państwowy stał się kanwą komedyjki Adolfa Nowaczyńskiego "Jegomość Pan Rej w Babinie", a ta - spektaklu, który można zobaczyć w Siennicy w sobotę. Sztukę o uroczym i wymownym tytule "Zełżyj po trzykroć" napisał Andrzej Misiura, a reżyseruje ją Tadeusz Kiciński.

Będzie to ostatnia feta z Rejem, przy dźwiękach muzyki ludowej i standardach jazzowych w wykonaniu Hapy Jazz Bandu. Od przyszłego roku sienniczanie mają bowiem wpisanego do kalendarza Mikołaja Siennickiego. I z nim spędzą kilka kolejnych lat.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji