Artykuły

Wrocław. Aktorzy Capitolu w kantacie o mieście

Wratislavia Cantans. Cezary Duchnowski - jeden z najbardziej cenionych polskich kompozytorów muzyki elektroakustycznej - zaprezentuje kantatę "Głosy miasta". Utwór, który będzie miał dziś swoją światową premierę, powstał specjalnie na zamówienia festiwalu. Zaśpiewają w nim m.in. aktorzy Teatru Capitol.

Pierwsze wykonania kompozycji napisanych dla Wratislavii Cantans są już tradycją - zamówienia są kierowane do wrocławian (jak Agata Zubel, która dwa lata temu zaprezentowała "nad Pieśniami") lub artystów luźno związanych z Dolnym Śląskiem (jak urodzony w Oławie Paweł Mykietyn, który rok temu zdumiał swoją "Pasją wg św. Marka"). W tym roku zlecenie trafiło do Cezarego Duchnowskiego, kompozytora pochodzącego z Elbląga, ale mieszkającego we Wrocławiu i współprowadzącego w tutejszej Akademii Muzycznej Studio Kompozycji Komputerowej.

W katedrze św. Marii Magdaleny zabrzmi w środę muzyka radykalna, przynajmniej z punktu widzenia słuchaczy przyzwyczajonych do mniej lub bardziej przewidywalnych wykonań barokowych oratoriów i kantat. Zanim posłuchamy autorskich kompozycji Cezarego Duchowskiego, wiolonczelista Andrzej Bauer zagra suitę wiolonczelową d-moll Jana Sebastiana Bacha. Dźwięk instrumentu będzie modyfikowany przez obsługującego laptop Duchnowskiego. - W muzykę Bacha ingerowało wielu przede mną, choćby na nowo ją instrumentując. Ja nie zmieniam zapisu nutowego, a raczej komponuję brzmienie instrumentu, wydobywam niektóre składowe harmoniczne, niektóre chowam - mówi wrocławski kompozytor.

Po Bachu w opracowaniu Duchnowskiego zabrzmi "Monada 2" na trąbkę, głos i komputer - to kompozycja z cyklu, za którego część trzecią kompozytor odebrał kilka lat temu Grand Prix na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej UNESCO w Rzymie. Oprócz autora, jak zwykle sterującego komputerem, w jej wykonaniu wezmą udział śpiewaczka Agata Zubel i improwizujący trębacz Piotr Wojtasik.

I wielki finał wieczoru: kantata "Głosy miasta" w wykonaniu samego kompozytora (komputer), orkiestry kameralnej AUKSO, chóru "Con Brio" z wrocławskiej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz i aktorów Teatru Muzycznego "Capitol". Projekcję wideo opracował Maciej Walczak, a całość poprowadzi Marek Moś. Utwór składa się z trzech części: w pierwszej znane każdemu licealiście zdanie z "Księgi henrykowskiej" "Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" zostało za pomocą stworzonego przez kompozytora algorytmu przetworzone w abstrakcyjny semantycznie i brzmieniowo tekst. W części drugiej usłyszymy fragment Ewangelii św. Łukasza ("Przygotujcie ścieżki Panu, prostujcie ścieżki dla niego...), w trzeciej - łacińskie fragmenty z aktu lokacyjnego Wrocławia. - Ten utwór jest o mieście, wielkiej aglomeracji, która mnie inspiruje - mówi Duchnowski. - Nie jest natomiast dosłowną opowieścią o Wrocławiu, choć użyłem konkretnych dźwięków, które wrocławianom mogą się kojarzyć z ich miastem. Staram się stworzyć nowy język muzyczny, dla wielu trudny i niezrozumiały, ale chciałbym, by słuchacze dostrzegli w mojej muzyce piękno. Nie jestem filozofem czy estetykiem, by definiować, czym jest piękno. Myślę, że jest po prostu tam, gdzie są pozytywne emocje. "Głosy miasta" mają je wywołać.

** Koncert w katedrze św. Marii Magdaleny rozpocznie się o godz. 19; bilety 40, 60, 80, 100 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji