Artykuły

Warszawa. Premiera na 40-lecie dyrekcji Szymona Szurnieja

Premierą spektaklu "Bonjour Monsieur Chagall" rozpocznie się w piątek w Teatrze Żydowskim nowy sezon artystyczny. W rolę tytułową wciela się dyrektor sceny Szymon Szurmiej. Artysta obchodzi w tym roku 40. rocznicę objęcia funkcji dyrektora warszawskiej sceny.

- Ambicją Szymona Szurmieja od samego początku pełnienia funkcji dyrektora było przypomnienie i pokazanie tradycji kultury żydowskiej, żydowskiego teatru (...) To trwa już 40 lat i zasługuje na najwyższy szacunek - mówił o artyście podczas czwartkowej konferencji prasowej Ryszard Marek Groński, współpracujący z Teatrem Żydowskim pisarz, satyryk, poeta.

Autorami spektaklu "Bonjour Monsieur Chagall" oraz jego reżyserami są Szymon Szurmiej i Gołda Tencer. Inspiracją do napisania przedstawienia było osobiste spotkanie Szurmieja z francuskim malarzem, scenografem i grafikiem żydowskiego pochodzenia Markiem Chagallem.

- Rozmawiałem z nim dwa razy w życiu - po raz pierwszy, gdy artysta skończył 90 lat i zostałem zaproszony na urodziny Chagalla. Po raz drugi, kiedy skończył 95 lat - powiedział PAP Szurmiej.

- Nie wiedziałem, że pisał wiersze po żydowsku (...) Także w malarstwie Chagall genialnie wykorzystywał potoczne żydowskie motywy, ale nie wszyscy potrafili to odczytać - uznał Szurmiej.

Dyrektor Teatru Żydowskiego oczarowany postacią i twórczością Chagalla postanowił stworzyć widowisko poetyckie, muzyczne i malarskie zarazem, które pokazałoby żydowskie źródła artystycznych inspiracji Chagalla. Scenografia przedstawienia odwołuje się do obrazów Chagalla, bo - jak mówił Szurmiej - jego celem było "aby na scenie warszawskiego teatru żydowskiego plastyczne wizje Chagalla odżyły".

- To niezwykle atrakcyjne wizualnie i muzycznie widowisko oparte na dziełach poetyckich a także malarstwie Chagalla. W przedstawieniu ożywiono chagallowski koloryt, aurę żydowskiej kultury, zapamiętanych obyczajów i piosenek środowiska, w którym ten wybitny malarz dojrzewał - oceniła aktorka, scenarzystka oraz reżyser Teatru Żydowskiego Gołda Tencer, żona Szymona Szurmieja.

Tencer wspominała również, że spektakl ten odniósł "ogromny sukces" na organizowanym w marcu w Lyonie Festiwalu "Tysiąc lat historii Żydów w Polsce". - Prezentacji towarzyszyły owacje na stojąco, spektakl obejrzało ponad trzy tysiące widzów - mówiła Tencer.

W obsadzie spektaklu, oprócz Szurmieja, znaleźli się także m.in. Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Dorota Salamon, Barbara Szeliga-Gałązka, Henryk Rajfer, Piotr Sierecki i Rafał Rutowicz.

Szymon Szurmiej został powołany na stanowisko dyrektora Teatru Żydowskiego 1 września 1969 roku i nieprzerwanie pełni tę funkcję do dzisiaj. W jego dorobku znalazł się prawie cały repertuar klasyki żydowskiej. Wyreżyserował ponad 50 spektakli teatralnych m.in. "Dybuka" (1973, 2004), "W nocy na starym rynku" (1973, 2008), "Śmierć komiwojażera" (1975), "Tradycję" (2007).

Na scenie Teatru Żydowskiego stworzył też wiele kreacji aktorskich. Jego ulubione role to m.in. Cadyk w "Dybuku" Szymona An-Skiego i Mendel Krzyk w "Zmierzchu" Izaaka Babla.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji