Artykuły

Warszawa. Śladami małego Chopina

Spacer śladami kompozytora przy dźwiękach jego muzyki, koncert i widowisko muzyczno-literackie - to główne atrakcje imprezy przypominającej czasy, kiedy Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie.

Czekamy na Chopina [na zdjęciu], Arkady Kubickiego w Zamku Królewskim, pl. Zamkowy 4, wstęp wolny, sobota (17.10), godz. 12 - 16

Spacer śladami kompozytora przy dźwiękach jego muzyki, koncert i widowisko muzyczno-literackie - to główne atrakcje imprezy przypominającej czasy, kiedy Fryderyk Chopin mieszkał w Warszawie.

W niszach i zakolach Arkad Kubickiego organizatorzy zaaranżują miejsca, w których Chopin mieszkał, które odwiedzał i z których czerpał natchnienie. Na inscenizowany spacer zaprosi dzieci varsavianistka i przewodniczka Magdalena Jamroży. Towarzyszyć im będzie grana na fortepianie muzyka mistrza.

W grupie spacerowiczów znajdzie się pewien mały ciekawski osobnik.

- Na imię ma Eugeniusz i zadaje mnóstwo pytań - zdradza autorka projektu Maria Reif. - Choć jest tylko marionetką, chciałby dowiedzieć się wszystkiego i o małym Frycku, i o dorosłym Fryderyku.

Być może dociekliwość Eugeniusza uruchomi lawinę pytań ze strony dzieci. Odpowiedzi udzieli im przewodniczka. - Magdalena Jamroży o Fryderyku Chopinie wie wszystko - zapewnia Maria Reif. - A taka forma zdobywania informacji sprawi, że dzieci na dłużej je zapamiętają.

Po spacerze i koncercie muzyki kompozytora w wykonaniu studentów, absolwentów oraz stażystów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, łatwiej będzie dzieciom zrozumieć widowisko muzyczno-literackie pt. "Czekamy na Chopina" (godz. 14.30 - 16).

Zainspirowany szkicem "Salon Chopinów" Antoniego Kolberga spektakl autorstwa Marii Reif przedstawia wydarzenia z życia kompozytora.

- Wszystkie następują po sobie w porządku chronologicznym - wyjaśnia autorka. - Wiedza o nich pochodzi z fragmentów listów kompozytora, relacji i wspomnień przyjaciół i znajomych, fragmentów publikacji prasowych.

Atmosferę spektaklu podkreśla muzyka - od pierwszego poloneza aż do ostatnich dźwięków skomponowanego w Warszawie koncertu fortepianowego f-moll. Tutejsza część życia i twórczości Fryderyka Chopina pozostanie w naszej pamięci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji