Artykuły

Mówcie o Ewie, bo ona do was już nie przemówi...

W Drawieńskim Domu Kultury zorganizowano wyjątkowe spotkanie. Uczniowie XII LO w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie, przygotowani przez panią Celinę Wojtoń, wicedyrektora szkoły i nauczycielkę historii, oraz panią Monikę Dudę, nauczycielkę języka polskiego, zaprezentowali program poświęcony Ewie Kołogórskiej, stworzony razem z Jej przyjaciółmi w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia. Znane i nieznane postaci Szczecina".

Pamięci Ewy Kołogórskiej

Drawno, małe miasteczko przepięknie położone na Pojezierzu Drawskim, nad jeziorem, wśród lasów. To właśnie tu w 2007 roku zakończyła swoją ostatnią podróż Ewa Kołogórska [na zdjęciu] - aktorka, reżyser scen szczecińskich i polskich.

Gdy Ewa Kołogórska (Kreisberg), urodzona 11 października 1925 r. w Krakowie, miała zaledwie piąć lat, została zauważona przez Hankę Ordonównę, a trzy lata później regularnie grywała w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego u boku najwspanialszych aktorów polskich międzywojnia.

Wojna przerwała cudowną karierę. Ewa Kołogórska trafiła najpierw do krakowskiego getta, później, po śmierci rodziców i likwidacji getta, do obozów koncentracyjnych w Płaszowie, Oświęcimiu, Bergen-Belsen, Venusberg i Mauthausen.

Wojna zabrała Jej wszystko. Nicią łączącą Ją z przedwojennym światem było aktorstwo. Podjęła studia w Łodzi, później w Warszawie u Leona Schillera (zresztą przyjaciela Jej rodziców). Po studiach wyjechała do Szczecina. Był początek lat pięćdziesiątych.

Została gwiazdą szczecińskich scen. Piękna, profesjonalna, o niezwykłym uroku, przykuwała uwagę widzów. W latach sześćdziesiątych ukończyła studia z reżyserii i rozpoczęła nowy rozdział w swoim życiu. Była prawą ręką Tadeusza Bursztynowicza w najświetniejszych latach szczecińskiej opery. Reżyserowała nie tylko w Szczecinie, ale również w Toruniu, Koszalinie, Grudziądzu. Sztuki w Jej tłumaczeniu i reżyserii były wystawiane na scenach niemieckich teatrów i oper.

* * *

"Mówcie o Ewie, bo ona do was już nie przemówi" - tymi słowami 19 października, w drugą rocznicę śmierci Ewy Kołogórskiej, przywitał mieszkańców Drawna Wiesław Łągiewka, aktor Teatru Polskiego, śpiewak, reżyser i przede wszystkim przyjaciel pani Ewy.

W Drawieńskim Domu Kultury zorganizowano wyjątkowe spotkanie. Uczniowie XII LO w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie, przygotowani przez panią Celinę Wojtoń, wicedyrektora szkoły i nauczycielkę historii, oraz panią Monikę Dudę, nauczycielkę języka polskiego, zaprezentowali program poświęcony Ewie Kołogórskiej, stworzony razem z Jej przyjaciółmi w ramach projektu "Ocalić od zapomnienia. Znane i nieznane postaci Szczecina". Całość poprowadził Wiesław Łągiewka. Na scenie pojawiły się również: Wiesława Fafińska, aktorka, Róża Król z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie oraz Ania Bilska z Drawna, którą pani Ewa opiekowała się przez lata jak własną córką. Odczytano także wspomnienia Jej przyjaciółki, pani Iskry Marczykowej.

Na widowni byli mieszkańcy Drawna, a nade wszystko młodzież gimnazjum. To właśnie im twórcy programu chcieli przybliżyć postać Ewy Kołogórskiej. W trakcie spotkania prezentowano Jej teksty, film poświęcony Jej pamięci, zaprezentowano też wystawę "Dać ludziom chwile wzruszenia... Ewa

Kołogórska", przygotowaną przez Książnicę Pomorską.

Dlaczego Drawno? Bo właśnie to miasto aktorka ukochała i wybrała na miejsce swojego spoczynku.

Aktorzy ze Szczecina zostali niezwykle ciepło i serdecznie przyjęci przez dyrektor Domu Kultury panią Annę Hińczę oraz mieszkańców Drawna.

Po uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową na grobie Ewy Kołogórskiej na drawieńskim cmentarzu.

# * *

2 listopada 2009 r. o godz. 12 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostanie posadzone drzewko oraz odsłonięta tablica, poświęcona pamięci Ewy Kołogórskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji