Artykuły

Turandot

Katarzyna Deszcz przygotowuje z zespołem Teatru Ludowego najsławniejszą z baśni scenicznych Carla Gozziego - "Księżniczkę Turandot". Premiera w sobotę o g. 19 na Dużej Scenie (os. Teatralne 34).

Turandot to imię pięknej i okrutnej córki chińskiego cesarza. O jej rękę starają się liczni zalotnicy, którym księżniczka daje do rozwiązania trzy zagadki. Gdy zgadną, odda im swoją rękę. Gdy nie zgadną - spadną ich głowy. Zagadki są trudne, Turandot nadal nie ma narzeczonego. Wypędzony ze swego królestwa Kalaf zakochuje się w portrecie księżniczki i stara się o jej rękę. To początek skomplikowanej historii o miłości i władzy.

Gozzi chciał bronić włoskiej commedii dell'arte, teatru pełnego fantazji i umowności, przed bliższymi realizmowi sztukami Goldoniego. Spektakl Katarzyny Deszcz nie jest typową commedia dell'arte. Scenografia i kostiumy stylizowane są na sztukę Wschodu, na scenie spotykają się różne konwencje teatralne. To zabawa w teatr, wciąganie widza w jego magię, ale i zadawanie pytań o granice między złudą a prawdą.

Główne role grają: Magdalena Nieć (Turandot), Tomasz Wysocki (Cesarz), Artur Zawadzki (Kalaf), Patrycja Durska (Adelma), Katarzyna Raduszyńska (Selima).

Autorem tłumaczenia jest Bronisław Maj, scenografię zaprojektował Andrzej Sadowski, muzykę skomponował Krzysztof Szwajgier, autorką choreografii jest Iwona Olszowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji