Artykuły

Katowice-Kraków-Warszawa. Festiwal Era Schaeffera

Smolik, Dudziak i Orkiestra Polskiego Radia Amadeus zainaugurują spektaklem "Improwizacja w obrazach" Festiwal Era Schaeffera

Od blisko 50 lat jest szarą eminencją polskiej muzyki współczesnej. Napisał ponad 500 kompozycji, kilkanaście książek teoretycznych i sztuk teatralnych, wykształcił setki młodych twórców - dziś Bogusław Schaeffer to żywa legenda, chodząca encyklopedia awangardy, niezrównany pedagog i bezkompromisowy twórca. W 80. rocznicę urodzin wreszcie doczekał się festiwalu swojego imienia. Zainauguruje go 27 listopada w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej "Improwizacja w obrazach" na ośmiu artystów, orkiestrę i kwartet. Co robią wśród uczestników tego interaktywnego i audiowizualnego przedsięwzięcia Macieja Sobocińskiego jazzowa wokalistka, twórca elektroniki, a do tego jeszcze tancerze i aktorzy? Schaeffer nigdy nie uznawał granic w sztuce, interesowały go muzyka graficzna, happeningi, technika kolażu czy teatr instrumentalny. Jako jeden z pionierów elektroakustyki współpracował w latach 60. ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Pisał kompozycje na orkiestry symfoniczne, ale też koncerty jazzowe. Do tego w latach 70. zajął się surrealistycznymi dramami. Z jego szkoły wyszedł Jan Peszek, bracia Grabowscy, a na inspirację Schaefferem powołują się dziś Olga Szwajgier, Marek Chołoniewski czy Tomasz Gwinciński. W polskiej sztuce nie ma drugiej takiej indywidualności -nawet jeśli jego sława nie jest porównywalna z Pendereckim czy Góreckim. Pierwsza edycja festiwalu Era Schaeffera ma za zadanie przybliżyć jego dorobek i odkryć go na nowo. W przyszłym roku rozmach festiwalu będzie jeszcze większy, a obsada międzynarodowa.

KATOWICE

"Bogusław Scheaffer. 80-Preludium do Nieskończoności"

Teatr Śląski im. Wyspiańskiego /scena Kameralna/ w Katowicach 18 listopada 2009 r. godz. 19.00

Wydarzenie w formie zamkniętego, multimedialnego widowiska performance z udziałem Bogusława Schaeffera.

Opis projektu:

Kreacja najnowszej twórczości Artysty, połączona z schaefferowską formą muzyczną oraz ekspozycją jego twórczości klasycznej. Zobaczymy spektakl p.t. Multimedialne Coś z udziałem samego Mistrza Bogusława Schaeffera oraz aktorów: Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy i Agnieszki Wielgosz oraz wsparcia zespołu Camerata Silesia / Zespół Śpiewaków Miasta Katowic/, jako jednego z niewielu chórów wykonujących kompozycje Schaeffera.

KRAKÓW

,,Bogusław Scheaffer. 80-Preludium do Nieskończoności"

Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Krakowie FLORIANKA 20 listopada 2009 r. godz. 18.00

Reżyseria wieczoru: Maciej Sobociński.

Przed fortepianem, we własnej osobie: autor i kompozytor Bogusław Schaeffer.

Benefis poprowadzą aktorzy - Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz , oraz gościnnie Błażej Wojcik i Sławomir Zubrzycki.

Opis projektu:

Aktorzy nie są przygotowani do występu. Nie mają pojęcia o muzyce Mistrza, wszystko ich zaskakuje. W ferworze zapominają o beneficjencie. Artysta cierpliwie znosi skandal. Meritum akcji, to próby sprostania zagmatwanej sytuacji i opanowywania emocji.

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Krakowa- Jacek Majchrowski

WARSZAWA

,,Era Schaeffera"

Centrum Sztuki Współczesnej LABORATORIUM 27 listopada 2009 rok godz. 19.00

IMPROWIZACJA W OBRAZACH na 8 artystów, Orkiestrę, Kwartet

reżyseria , inscenizacja: Maciej Sobociński

desinger: Janusz Kaniewski

produkcja: Aurea Porta

OSOBY

Bogusław Schaeffer

Aktorzy Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz

Tancerz Witold Jurewicz

Dyrygent Agnieszka Duczmal oraz

Orkiestra PR Amadeus

Kwartet Olgi Szwajgier

Urszula Dudziak

Andrzej Smolik

Warszawskie wydarzenie odbędzie się w formie interaktywnego, audiowizualnego, multimedialnego widowiska performance z udziałem Jubilata Bogusława Schaeffera, Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Kwartetu Olgi Szwajgier, Urszuli Dudziak, Andrzeja Smolika oraz aktorów; Marka Frąckowiaka, Waldemara Obłozy, oraz Agnieszki Wielgosz .

W ramach projektu zostanie zaprezentowana przestrzeń teatralna dźwięku i obrazu. Wykonawcy staną się w całości instrumentem w multimedialnej przestrzeni .

CEL FESTIWALU:

Celem Festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera w kontekście 80 lat jego życia. Ma to być początek corocznych międzynarodowych spotkań z twórczością Schaeffera.

Zadaniem Organizatorów (Fundacji Aurea Porta) jest przede wszystkim stworzenie tradycji corocznych spotkań artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera połączonej z możliwością szerokiej prezentacji starszych i nowych dzieł Artysty w konfrontacji z upływającym czasem.

Tegoroczne wydarzenie będzie pierwszym Festiwalem Awangardy Muzyczno -Teatralnej Schaeffera.

Rokrocznie będą prezentowane nowe tematy z dziedziny muzyki, teatru i performance.

CIEKAWOSTKA: Projektem zainteresował się m.in. Kronos Quartet - który już zapowiedział swoją obecność na Festiwalu w 2010 roku

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji