Artykuły

Gdańsk. Korepertycje z opery w Operze Bałtyckiej

Opera Bałtycka, chcąc wychować sobie nowe pokolenie widzów, przygotowała cykl spotkań edukacyjnych "Opera? Si!", skierowanych głównie do młodzieży. Najbliższe już w niedzielę [13 grudnia].

Projekt "Opera? Si!" to cykl prelekcji scenicznych, których pomysłodawcą i autorem jest Jerzy Snakowski - wicedyrektor Opery Bałtyckiej i znawca teatru muzycznego.

- W sposób przystępny i ciekawy przybliży widzom z pozoru skomplikowane dzieła operowe - zapowiada Katarzyna Grus z Opery Bałtyckiej. - Spotkania adresujemy zarówno do wytrawnych melomanów, jak i laików, którzy o operze nie wiedzą zbyt wiele. A przede wszystkim do uczniów, głównie tegorocznych maturzystów, którzy zamierzają zdawać przedmiot wiedza o kulturze. Takie operowe korepetycje na pewno pomogą im zabłysnąć wiedzą. Czekamy na wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak słuchać i oglądać operę, by nie umknęło to, co najlepsze oraz tych, którzy chcą usłyszeć, co opera ma wspólnego z kuchnią, polityką, medycyną, literaturą, rewolucją, życiem prywatnym wielkich twórców i zapomnianych diw.

Podczas spotkań Jerzy Snakowski za każdym razem będzie omawiał problematykę innego utworu. Mają mu towarzyszyć artyści: śpiewacy i muzycy, a prowadzący będzie analizował wykonywane przez nich fragmenty. Opowieści o operach (dodatkowo wspomagane przez multimedia: nagrania audio, wideo i strony internetowe) mają dotyczyć interpretacji dzieła i spektaklu, pokazywać związki opery z innymi dziedzinami sztuki, z historią czy socjologią. Nie ograniczą się do opowiadania anegdot i streszczania akcji. - Ich celem jest pokazanie, że teatr operowy jest sztuką jak najbardziej współczesną, komentującą nasze czasy - podkreśla Katarzyna Grus.

I Kalendarz spotkań

13 grudnia - Kto jest kim na Weselu Figara? (W.A. Mozart, "Wesele Figara")

17 stycznia - Anatomia uwodziciela (W.A. Mozart, "Don Giovanni")

14 lutego - Melodyjne melodramaty (G. Puccini, "Madama Butterfly")

7 marca - Czym oni śpiewają? Operowe glosy (S. Moniuszko, "Halka")

11 kwietnia - Opera dla mas czy dla elit? (R Strauss, "Ariadna na Naxos")

18 kwietnia - Fatalnie ulokowane uczucia (P. Czajkowski, "Eugeniusz Oniegin")

9 maja - Masoni, Żydzi i komuniści (W.A. Mozart, "Czarodziejski flet")

Wszystkie spotkania zaczynają się ogodz. 17, bilet wstępu kosztuje 15 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Dla widzów, którzy kupili bilet na spektakl po prelekcji, wstęp jest wolny.

Na zdjęciu: "Wesele Figara", reż. Marek Weiss, Opera Bałtycka 2009

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji