Artykuły

Haga-Łódź. "Makbet" międzynarodowy

Teatr Wielki zaprasza na kolejną premierę. W sobotę i niedzielę [5-6 lutego] polska publiczność po raz pierwszy zobaczy "Makbeta" Verdiego w reżyserii Tomasza Koniny [na zdjęciu], autora sukcesu niedawnej premiery "Adriany Lecouvreur".

Spektakl ten z wielkim powodzeniem pokazywany był już na kilkunastu scenach w Holandii (premiera odbyła się 9 stycznia w Lucent Denstheater w Hadze), każdego wieczoru oklaskiwany był owacyjnie, zyskał entuzjastyczne recenzje.

Jak będzie w Łodzi? Czy polscy widzowie zaakceptują oryginalną wizję reżysera?

- Lękam się tego, o czym robię ten spektakl - mówi Tomasz Konina. - Mój "Makbet" jest okrutny i porażający. Mimo że nie ma w nim pornografii czy też prowokacji obyczajowej. Jest przerażający dlatego, że mówi o tym, co siedzi w głowie człowieka. O obsesji władzy, przemocy, pieniędzy, zemsty. Jest opowieścią o chorobie. Nie tylko jednostki.

Do "Makbeta", który muzycznie został przygotowany pod kierunkiem Tadeusza Kozłowskiego, dyrektora artystycznego TW, zaangażowano troje solistów z Bułgarii i Ukrainy: Wołodymyra Openkę, który śpiewa rolę tytułową, Elenę Baramovą (Lady Makbet) i Wiktora Dudara (Banko). Tych śpiewaków obejrzą widzowie sobotniej premiery. W niedzielę wystąpią m. in.: Rafał Songan (Makbet), Iwona Noszczyk (Lady Makbet) i Wiktor Dudar.

Tadeusz Kozłowski, opowiadając o holenderskim tournée, zachwycał się wspaniałą akustyką sal, w których prezentowano "Makbeta".

- Akustyka pozwalała nam na znakomite muzykowanie - mówi Kozłowski. - Nie musieliśmy skupiać całej uwagi na poprawności wykonania, bo rodziło się ono samo, a dodatkowo mogliśmy włożyć w muzykę naprawdę wielkie emocje. To było bardzo budujące dla orkiestry i wszystkich występujących na scenie.

Jak już informowaliśmy, w Teatrze Wielkim po remoncie widowni akustyka się pogorszyła. Wojciech Skupieński, dyrektor naczelny łódzkiej opery, zapewnił, że z końcem bieżącego tygodnia teatr pozna wyniki badań akustycznych, jakich dokonała specjalistyczna firma. Od nich zależały będą metody jej poprawienia.

Inscenizacja "Makbeta" zrywa z tradycją wystawienniczą dzieła Verdiego. W nowoczesnej scenografii (zaprojektował ją Tomasz Konina) pojawią się filmowe projekcje autorstwa Mariana Traczyńskiego, kostiumy przygotowała Lisa Karpińska-James.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji