Artykuły

Bielsko-Biała. Ikar dla Kazimierza Czapli

Kazimierz Czapla, aktor Teatru Polskiego, to jedyny tegoroczny zdobywca statuetki Ikara, dorocznej nagrody prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki. Na specjalnym podium, ustawionym w minioną niedzielę [23 stycznia] w Bielskim Centrum Kultury, nie był jednak osamotniony. Obok niego stanęło tam kilkanaście osób, których działalność kulturalna i artystyczna uhonorowana została nominacjami, wyróżnieniami i specjalnymi dyplomami.

Było to już dwunaste rozdanie bielskich Ikarów. Statuetką tą - wyrzeźbioną przez Bronisława Krzysztofa (też laureata Ikara), wyróżniane są zwykle osoby w dwóch kategoriach: za szczególne osiągnięcie w minionym roku oraz za całą wybitną dotychczasową działalność. W niektórych latach były też dodatkowe, specjalne Ikary - na przykład za działalność impresaryjną. W innych prezydent wręczał jedynie jedną statuetkę. Tak było w 1997 roku i ta sytuacja powtórzyła się także teraz. W sumie wręczono już 29 Ikarów.

Tegorocznego, samotnego Ikara prezydent Jacek Krywult przyznał 54-letniemu Kazimierzowi Czapli, uhonorowanemu za całą dotychczasową działalność, czyli za trzydzieści lat na deskach Teatru Polskiego i za szereg wykreowanych w tym czasie wspaniałych postaci scenicznych. - Jestem kompletnie zaskoczony. Kilka lat temu byłem już nominowany do tej nagrody i myślałem, że to już koniec snów o Ikarze. A tu proszę, mam go na własność - mówił szczęśliwy Kazimierz Czapla.

Już samo nominowanie do tej nagrody jest sporym wyróżnieniem, udokumentowanym okolicznościowym dyplomem i popartym dodatkiem pieniężnym. Nominacje takie za osiągnięcia w minionym roku zdobyli: Lucyna Sypniewska, aktorka i reżyser teatru Banialuka za reżyserię Koziołka Matołka, Andrzej Kucybała, dyrektor bielskiej szkoły muzycznej za uwieńczony sukcesem trud zorganizowania Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej oraz Katarzyna Skrzypek z Teatru Polskiego za tytułową rolę w dramacie "Tamara".

Nominacje za całą dotychczasową działalność otrzymali: Adelajda i Stanisław Kryjakpwie, którzy od trzydziestu lat kierują bielskim chórem Zew, Krystyna Małecka, kierownik Domu Kultury w Hałcnowie, a równocześnie inicjatorka wielu przedsięwzięć artystycznych oraz Piotr Tomaszewski, aktor bielskiej Banialuki.

W tym roku zamiast drugiego Ikara prezydent Jacek Krywult wręczył kilka okazałych dyplomów. Uhonorowani nimi zostały: Zespół Pieśni i Tańca Bielsko, świętujący trzydziestolecie działalności, obchodząca taki sam jubileusz Bielska Orkiestra Dęta oraz istniejący od pół wieku Zespół Pieśni i Tańca Beskid. Ponadto specjalnym dyplomem prezydent Krywult uhonorował społeczną i kulturalną działalność sędziwego ks. prałata Józefa Sanaka, przypominając, że jako proboszcz parafii w Białej był on organizatorem pierwszych w mieście Tygodni Kultury Chrześcijańskiej oraz koncertów oratoryjnych. Tytułami Dobrodzieja Kultury wyróżniono spółkę Paged Meble z Jasienicy, Przedsiębiorstwo Przerobu Złomu "Nicromet" z Bestwinki oraz bielską spółkę wodociągową Aqua

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji