Artykuły

Teatr wspomnień. Obrona Ksantypy

W Teatrze Wspomnień zo­baczymy najpopularniejszą ko­medię pióra Ludwika Hieroni­ma Morstina "Obronę Ksantypy" - spektakl zrealizowany przez Jerzego Gruzę w roku 1969.

Prapremiera tej sztuki odby­ła się tuż przed wybuchem II wojny światowej - w lutym 1939 roku. "Gdy w warszaw­skim Teatrze Polskim - wspo­mina Wojciech Natanson - zapadła kurtyna po ostatnim akcie, odnieśliśmy wrażenie, iż stało się coś bardzo doniosłego i pięknego. W epoce, gdy tyle wzniosłych mitów doznało odbrązowienia, polski poeta upo­mniał się o krzywdę małżonki wielkiego filozofa, ukazał jej racje, bardzo kobiece, nie wytrzymujące krzyżowych pytań zgodnych z zasadami sokratesowskiej konsekwencji, ale pełne prawdy życiowej, z ży­ciem, zgodne, z niego wynika­jące, posłuszne prawom kobiecego serca".

Po zapoznaniu się z utwo­rem Morstina wielki znawca kultury, Tadeusz Zieliński, opublikował szkic, w którym rozwiewał przez wieki naros­łą legendę o złej żonie Sokra­tesa. Potwierdził więc opinię pisarza, zresztą znakomitego znawcy antyku, entuzjasty dawnej Grecji, który potrafił z przyjaciółmi improwizować długie łacińskie rozmowy.

U Morstina Ksantypa jest więc piękną, młodą, otoczoną licznymi wielbicielami kobietą. Sokrates zaś to zapatrzony w swoje filozoficzne problemy, uwielbiający nieskończone dys­kusje z przyjaciółmi egoista. Nie umie i nie chce zrozumieć szczerze go kochającej kobie­ty. Stąd konflikty.Wielki filozof umiał kochać ludzi i świat, ale nie dostrzegał osoby mu najbliższej. Ileż życiowej prawdy w tak naszkicowanej sy­tuacji !

"Obrona Ksantypy" przecho­dziła wiele różnych doświad­czeń w rozmaitych teatrach w kraju i za granicą. W premie­rowym spektaklu w rolach głównych wystąpili - Maria Modzelewska i Jacek Woszczerowicz. Za granicą sztuka odnosiła zanczne sukcesy, i.in. w Czechosłowacji i Szwajcarii. Po powrocie ze szwajcarskiej premiery Ludwik Hieronim Morstin powiedział w wywia­dzie dla "Stolicy", że jechał do Lucerny z wielkimi emocjami: ciekaw jak przyjmą jego sztu­kę Helwetowie, a także ciekaw wrażeń, jakie przynieść miało przypomnienie sobie pobytu w tym mieście wraz z Henrykiem Sienkiewiczem i Ludwikiem Solskim. Było to w roku 1910. W rok później Solski wystawił pierwszy dramat Morstina "Li­lie". Po nim pasmo pisarskich sukcesów: "Szlakiem legio­nów", "Legenda o królu", "Maryna", "Raptus puellae", "Święty", "W cichym dworze", "Dzika pszczoła", "Rzeczpospo­lita poetów" i napisane po wojnie - "Penelopa", "Taniec księżniczki", "Kleopatra", "Jaskółka", "Przygoda florencka" - sztuki niestety zapomniane, o których z rzadka przypomi­nają sobie nasze teatry. A mo­żna by w dorobku Morstina poszukać jeszcze i innych sztuk, o których powodzenie wśród widzów nie trzeba by sztucznie zabiegać.

Pocieszmy się tymczasem przypomnieniem widowiska Teatru Telewizji, w którym piękną Ksantypa jest Zofia Kucówna, Sokratesem Ignacy Machowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji