Artykuły

Pierwsze dzwonki wezwą na Gorkiego

- Nie chcę być scenicznym demiurgiem, który od początku do końca kształtuje widowisko. Mając do czynienia z wybitnymi artystami, korzystałem z ich inwencji twórczej. Zyskał na tym spektakl. Janda i Trela pracują także jako reżyserzy, dlatego często zabierali głos w trakcie prób - mówi reżyser WALDEMAR RAŹNIAK, przed premiera "Wassy Żeleznowej" w Och-Teatrze w Warszawie.

W sobotę "Wassa Żeleznowa" Gorkiego zainauguruje działalność Och-Teatru, nowej sceny fundacji Krystyny Jandy. Remont dawnego kina Ochota przy ul. Grójeckiej 65 nadal trwa, ale ostatnie próby do przedstawienia odbywają się bez przeszkód.

Budynek dla drugiej sceny Polonii został wydzierżawiony na 20 lat od firmy Max Film. W ciągu pięciu miesięcy udało się przebudować jego wnętrze. Powstała nietypowa sala teatralna - scena znajduje się na środku, pomiędzy widownią liczącą 400 miejsc.

Wizerunkiem miejsca i jego programem artystycznym zajęła się Maria Seweryn. Aktorka zapowiada, że pokazywane tu spektakle będą dotyczyć współczesnych problemów, a także poruszać odważne, a nawet kontrowersyjne tematy.

Oprócz premier, będą się tu odbywać koncerty i zajęcia edukacyjne. Zobaczymy pięć spektakli przeniesionych z Polonii - "Ucho, gardło, nóż", "Darkroom", "Piosenki z teatru" "Kobiety w sytuacji krytycznej" i "Miss HIV". Powstanie także kawiarnia.

Na otwarcie wybrano, rzadko w ostatnich latach wystawiany w Polsce, dramat "Wassa Żeleznowa" Maksyma Gorkiego z Krystyną Jandą w roli tytułowej. Jej zdegenerowanego męża zagra Jerzy Trela. W obsadzie także m.in. Joanna Kulig i Szymon Kuśmider. Reżyseruje debiutant - Waldemar Rażniak. Sztuka opowiada o matce, która posuwa się do zbrodni, aby chronić swoją rodzinę. Jej miłość przeradza się w terror, a bliscy stają się ofiarami.

Tekst nie będzie uwspółcześniany. Zostanie zagrany w kostiumach z epoki, kojarzącymi się z carską Rosją. Janda dokonała scenicznej adaptacji sztuki, opierając się na dwóch wersjach utworu. Gorki napisał "Wassę Żeleznową" jeszcze przed rewolucją październikową, a w Związku Radzieckim w latach 30. dokonał w niej zmian zgodnie z estetyką socrealizmu. Inspiracją dla twórców był także film "Matka" rosyjskiego reżysera Gleba Panfiłowa na podstawie dramatu Gorkiego. Sztuka jest autobiograficzna, naświetla trudne dzieciństwo autora wychowanego w patologicznej rodzinie.

Waldemar Raźniak, reżyser spektaklu

Jak układała się panu współpraca z Krystyną Jandą i Jerzym Trelą?

- Jestem zaskoczony, że tak fenomenalni aktorzy ochoczo i ofiarnie współpracują z reżyserem. Nie spodziewałem się, że tak bardzo mi zaufają. To było wspaniałe doświadczenie.

A nie starali się narzucić panu swoich pomysłów?

- Nie chcę być scenicznym demiurgiem, który od początku do końca kształtuje widowisko. Mając do czynienia z wybitnymi artystami, korzystałem z ich inwencji twórczej. Zyskał na tym spektakl. Janda i Trela pracują także jako reżyserzy, dlatego często zabierali głos w trakcie prób. Niesłychanie cenne było słuchanie, jak wyobrażają sobie role. Cieszę się z twórczych aktorów - spektakl to dzieło zbiorowe, które dzięki nim nabiera pełniejszego kształtu.

Czy spektakl, tak jak oryginalna sztuka Gorkiego, pokaże przemoc w rodzinie?

- Patologia to konsekwencja dramatu, który dzieje się na scenie. Przedstawienie próbuje się zmierzyć z podstawowym problemem: jak zło rodzi się w człowieku w trudnych warunkach życiowych. Czasy, których dotyczy utwór, to okres kryzysu ekonomicznego i problemów społecznych. Pokażemy także, jak świat skonstruowany przez mężczyzn krzywdzi kobiety. Odnajduję w twórczości Gorkiego feministyczną wrażliwość. Oczywiście nie tylko mężczyźni czynią zło. Nie przesądzamy jego pochodzenia, chcemy, aby widzowie obserwowali, jak zmienia i niszczy ludzi.

przed nami w och-teatrze

piątek (22.01) - niedziela (24.01), godz. 20

spektakl: "Wassa Żeleznowa"

wtorek (26.01) - środa (27.01), godz. 20

spektakl: "Kobiety w sytuacji krytycznej"

piątek (29.01), godz.18: 30 i godz. 20

spektakl: "Darkroom"

sobota (30.01) - czwartek (4.02)

II Festiwal Teatru Montownia - The Best Of

poniedziałek (1.02), godz.21

one man show: "To nie jest kraj dla wielkich ludzi"

piątek (5.02) - niedziela (7.02), godz.20

spektakl: "Darkroom"

wtorek (9.02) i środa (10.02), godz.20

spektakl: "Miss HIV"

piątek (12.02), godz. 20

Kabaret Mumio

sobota (13.02), godz. 20

koncert: Fisz, Emade i Tworzywo

niedziela (14.02), godz. 20

koncert: Urszula Dudziak

poniedziałek (15.02), godz.20

koncert: Krystyna Janda - "Piosenki z teatru"

wtorek (16.02), godz. 20

tragital Edyty Jungowskiej "Gotujący się pies"

czwartek (18.02), godz. 20

koncert: Katarzyna Nosowska

piątek (19.02), godz. 20

koncert: Maria Peszek

sobota (20.02), godz. 20

koncert: Justyna Steczkowska "Alkimja"

niedziela (21.02) - środa (24.02), godz.20

spektakl: "Wassa Żeleznowa"

sobota (27.02), godz. 16

premiera spektaklu "Zielone ZOO"

niedziela (28.02). godz.16

spektakl: "Zielone ZOO"

"Wassa Żeleznowa", dramat Maksyma Gorkiego, reż. Waldemar Raźniak, wyk. Krystyna Janda, Jerzy Trela, Jacek Beler, Tadeusz Chudeck, Och-Teatr, ul. Grójecka 65, bilety: 30 - 65 zł, rezerwacje: tel. 22 622 21 32, 22 823 31 10, premiera: sobota (16.01), spektakle: niedziela (17.01), wtorek (19.01), środa (20.01), czwartek (21.01), godz. 20

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji