Artykuły

Warszawa. Latające Laboratorium Dramatu

Tadeusz Słobodzianek [na zdjęciu] nie rezygnuje z Laboratorium Dramatu - jednej z najciekawszych inicjatyw promujących nowy polski dramat. Sztuka "Tiramisu" Joanny Owsianko od marca na afiszu Studia Buffo, a "147 dni" Roberta Bolesto jeszcze w lutym w Powszechnym.

Spektakle "Tiramisu" i "147 dni" powstały w ramach prac Laboratorium Dramatu, które przy Teatrze Narodowym prowadził przez półtora roku dramaturg Tadeusz Słobodzianek. Mimo że Teatr Narodowy nie przedłużył z nim umowy (pisaliśmy o tym w styczniu w "Gazecie"), twórca tego oryginalnego programu warsztatów dramaturgicznych nie zamierza rezygnować z tej formy promocji nowego dramatu. Laboratorium Dramatu nie zniknie z mapy Warszawy.

- Działa teraz pod patronatem Towarzystwa Autorów Teatralnych - wyjaśnia Tadeusz Słobodzianek. - Zwróciłem się o wsparcie do miasta, do Biura Teatrów, które żywo zainteresowało się naszymi problemami i w iście ekspresowym tempie znalazło nam pomieszczenia na biuro i podstawowe prace laboratoryjne. Mamy też obietnicę dofinansowania projektu ze strony Ministerstwa Kultury.

Produkcjami Laboratorium Słobodzianek stara się zainteresować różne sceny. - Będzie to teraz Laboratorium Dramatu latające - opowiada. - Rozmawiamy z teatrami, ale też innymi miejscami, gdzie można by grać. W planach mamy 4 produkcje, dla których nie znalazło się miejsce na scenie przy Wierzbowej, osiem nowych produkcji i 25 czytań nowych sztuk polskich dramatów. Czytaniami nowych sztuk chcielibyśmy zainteresować biblioteki.

Prowadzi też rozmowy z Wytwórnią Wódek "Koneser". - To jest dobra lokalizacja na Pradze niedaleko Warszawy Wileńskiej. Są tam tylko problemy natury formalnoprawnej. Mam nadzieję, że uda się je pokonać. Ale pewnie nie wcześniej niż za rok - dodaje.

Laboratorium Dramatu zaistnieje też za granicą. Opowiada Tadeusz Słobodzianek: - Zaproponowany przez Towarzystwo Autorów Teatralnych "Tydzień z Najnowszą Polską Dramaturgią" oparty na projektach Laboratorium Dramatu został zaakceptowany przez Instytut Adama Mickiewicza jako program reprezentujący nową polską dramaturgię w ramach Roku Polskiego w Niemczech i najprawdopodobniej jesienią uda nam się nasz projekt zrealizować.

***

Laboratorium Dramatu pod kierunkiem Tadeusza Słobodzianka działając przy Teatrze Narodowym, wyprodukowało dziesięć spektakli warsztatowych, odbyło się 50 czytań nowych sztuk. W grudniu odbył się przegląd prac Laboratorium, podczas których mogliśmy w formie warsztatowej zobaczyć właśnie "147 dni" Roberta Bolesto i "Tiramisu" Joanny Owsianko. Dwa przedstawienia, które przygotowano w ramach Laboratorium, pozostały w repertuarze Teatru Narodowego - "Koronacja" Marka Modzelewskiego i "111" Tomasza Mana.

***

Premiery z Laboratorium

"147 dni" Roberta Bolesto, reżyseria: Krzysztof Rekowski. Występuje:

Janusz Łagodziński.

Ten monodram to spowiedź dzieciobójcy, który z precyzją zawodowego mordercy opowiada o swych kolejnych ofiarach. Każde dziecko pamięta z imienia, każde zabójstwo poprzedza dobrym uczynkiem, próbując spełnić dziecięce marzenie. Forma wypowiedzi, sugerująca, że człowiek ten przyszedł do teatru prosto z ulicy, niepokoi widza swoim realizmem. Nie wiadomo do końca, czy to dzieje się naprawdę, czy to tylko prowokacja sceniczna, ukazująca, ze nie ma już tematów tabu. Premiera 18 lutego w Teatrze Powszechnym na scenie Garaż o godz. 20.

"Tiramisu" Joanny Owsianko, reżyseria Aldona Figura. To gorzki portret współczesnych kobiet sukcesu. Błyskotliwa komedia, której bohaterkami są pracownice agencji reklamowej, które doskonale poruszają się w świecie reklamy, najmodniejszych marek i wymagających klientów, a gorzej radzą sobie z własnymi emocjami. Reżyseria: Aldona Figura, scenografia: Katarzyna Paciorek, muzyka: Adrian Foltyn. Występują: Joanna Fidler, Magdalena Karel, Marta Neuman, Joanna Niemirska, Magdalena Boczarska, Agnieszka Śnieżyńska, Ekant - Elżbieta Komorowska/Magdalena Czerwińska.

Premiera 4 marca o godz. 19 w Teatrze Studio Buffo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji