Artykuły

Kielce. Powstanie Świętokrzyska Opera Kameralna?

Takiego oblężenia, jak podczas piątkowego koncertu, Filharmonia Świętokrzyska nie przeżywała już dawno. Wypełniona do ostatniego miejsca sala rozbrzmiewała najbardziej znanymi utworami operowymi.

W roli solistów wystąpili młodzi, utalentowani śpiewacy, wywodzący się z Akademii Muzycznej w Łodzi, a na co dzień związani ze scenami operowymi we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie czy Bydgoszczy. Z miejsca podbili serca kieleckiej publiczności, która bawiła się wyśmienicie. Fantastycznym wstępem w postaci uwertury z "Wesela Figara" Mozarta przywitała słuchaczy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą charyzmatycznego dyrygenta Marcina Wolniewskiego. Później publiczność miała okazję usłyszeć między innymi arię z opery "Carmen" Georges'a Bizeta w wykonaniu Anny Wereckiej (mezzosopran), fragmenty "Traviaty" Giuseppe Verdiego i "Cyrulika sewilskiego" Gioacchino Rossiniego. Zabawny pojedynek na arie stoczyli Tomasz Rak (baryton) i Aleksander Jan Zuchowicz (tenor). Ten ostatni wywołał prawdziwą burzę oklasków brawurowo wykonując doskonale wszystkim znane "La donna e mobile" z opery "Rigoletto" Verdiego. Całości koncertu dopełniły barwne stroje zaprojektowane przez dwie młode kielczanki Karinę Januchtę i Agnieszkę Obłąk.

- Jesteśmy zadowoleni z tego, że kielczanie tak ciepło przyjęli widowisko. Jest to nadzieja dla nas, że tego typu rozrywka ma szansę przyjąć się w Kielcach - ocenia Karina Januchta, właścicielka galerii Casa Antica, współorganizatora koncertu, która wraz z reżyserem spektaklu i śpiewakiem operowym Krzysztofem Makowskim planują utworzenie Świętokrzyskiej Opery Kameralnej. - Na razie wszystko jest w fazie planów, szukamy pomocy materialnej. Złożyliśmy już projekt na konkurs dla śpiewaków, których oceniłoby profesjonalne jury, by w ten sposób wyłonić obsadę do pierwszego przedstawienia. Odbyłoby się ono jesienią tego roku - wyjaśnia Makowski. - Opera to nasza wielka pasja. Marzyliśmy o zorganizowaniu koncertu, a teraz marzymy o tym, by Kielce, miasto wojewódzkie, miało także swoją operę - dodaje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji