Artykuły

Kobyłka. Ostatnia droga Jerzego Turka

Dziś żegnamy Jerzego Turka, wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego - a także jednego z najbardziej lubianych polskich aktorów. Msza żałobna została odprawiona w kościele Świętej Trójcy w podwarszawskiej Kobyłce.

Jerzy Turek zmarł 14 lutego. Miał 76 lat. Był artystą niezwykle popularnym i lubianym.

Widzowie pamiętają go z ostatniej roli w serialu "Złotopolscy", gdzie grał listonosza Józefa Garlińskiego. Mimo że kreował głównie postaci drugiego planu, był artystą niezwykle popularnym i lubianym, przede wszystkim za role komediowe, jak choćby Wacława Jarząbka w filmie "Miś".

Na scenie zadebiutował w 1958 r. w teatrze Ziemii Opolskiej w Opolu. Jednak już rok później przeniósł się do Warszawy, z którą był związany aż do końca życia. W swojej karierze Jerzy Turek występował kolejno w teatrze Syrena, Polskim, Narodowym, Rozmaitości i Kwadrat. W latach 1985-1986 pracował w Elblągu, gdzie był członkiem zespołu Teatru Dramatycznego.

Stworzył wiele cenionych kreacji filmowych, w obrazach: "Krzyż walecznych", "Gdzie jest generał...", "Mocne uderzenie", "Nie lubię poniedziałku", "Alternatywy 4" i "Rozmowy kontrolowane".

W audycji Polskiego Radia w 2001 roku Jerzy Turek podkreślił, że jako aktor nie snuje marzeń, ponieważ udało mu się spełnić w granych przez siebie rolach.

Prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie aktorowi Jerzemu Turkowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy artystycznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji