Artykuły

Toruń. Roman Kołakowski dyrektorem ESK 2016

Nowy dyrektor programowy projektu Europejska Stolica Kultury 2016 w Toruniu Roman Kołakowski [na zdjęciu] chce włączyć Bydgoszcz do walki o ESK. - Rok 2016 powinien być antologią twórców Torunia, Bydgoszczy i regionu - mówi Kołakowski.

Nowego szefa powołano w tym tygodniu. Kołakowski jest cenionym dramaturgiem, poetą i menedżerem kultury. Przez dekadę był szefem Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, współpracował z wieloma znanymi teatrami, m.in. Polskim we Wrocławiu i Ateneum w Warszawie. Znany jest też ze spektakularnych multimedialnych imprez plenerowych, m.in. koncertu z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej, który na wrocławski Rynek przyciągnął 30 tys. widzów.

- To nie jest przedsięwzięcie autorskie - mówi Kołakowski. - Siebie postrzegam jako twórcę antologii, który podpisuje się pod zbiorem, ale każde dzieło tego zbioru ma swojego twórcę. Rok 2016 powinien być taką właśnie antologią twórców Torunia, Bydgoszczy i regionu umieszczoną w kontekście kultury europejskiej.Zdaniem przyszłego dyrektora programowego Toruń wciąż jest za mało widoczny na kulturalnej mapie kraju. - Z perspektywy Wrocławia czy Warszawy człowiek zainteresowany kulturą dostaje stąd bardzo mało informacji - przekonywał Kołakowski. - Owszem, jeśli ich szuka, znajdzie, bo w dobie internetu to nie problem. Ale to one powinny trafiać do niego.

Kołakowski uważa, że widoczność Torunia można zwiększyć przez współpracę z regionem, szczególnie z sąsiadami znad Brdy. - Sam nie wiem, na czym polega konflikt między Toruniem a Bydgoszczą, w każdym razie słyszałem o nim nawet w pociągu. Niemniej uważam, że współpraca artystów mogłaby nas wyróżnić na tle innych regionów - mówi nowy dyrektor programowy projektu ESK 2016.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji